SORU ŞU: TÜRK İŞ KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYE AÇIKLADIĞI ASGARİ ÜCRETTE 2 BİN LİRA, ENFLASYON VE REFAH PAYI ÜZERİ VERİLMEZSE NE YAPACAK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SORU ŞU: TÜRK İŞ KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYE AÇIKLADIĞI ASGARİ ÜCRETTE 2 BİN LİRA, ENFLASYON VE REFAH PAYI ÜZERİ VERİLMEZSE NE YAPACAK?

07.12.2018 - 9:07

SORU ŞU: TÜRK İŞ KIRMIZI ÇİZGİMİZ DİYE AÇIKLADIĞI ASGARİ ÜCRETTE 2 BİN LİRA, ENFLASYON VE REFAH PAYI ÜZERİ VERİLMEZSE NE YAPACAK?

16 yıldır Genel Merkez’in dışına çıkmadan sendikacılık yapmayı sürdüren Türk İş zorda.

Yaklaşık 7 milyon işçinin bir aylık geçim ücreti olan yeni asgari ücreti belirlemek üzere pazarlık başladı.

İşçi tarafı ilk günden şartını açıklayarak “gerçekleşen enflasyon kırmızı çizgimiz” dedi. Türk-İş, 2 bin liranın üzerine, enflasyon ve refah payı artışı istedi. İşveren tarafı ise “ekonomik duruma” dikkat çekerek, “işletmelere yansıyacak olumsuz etki çalışanları da aynı yönde etkiler” uyarısı yaparken, hükümet “artış ekonomik konjonktürle uyumlu olacak” diyerek tavrını belli etti.

2 binin altı olmaz

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde dün sabah Türk-İş’te çay, simit ve peynirden oluşan kahvaltı düzenlendi. Sonra simitler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirilen komisyon toplantısına götürülerek katılımcılara da ikram edildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay kahvaltıda, eylülde asgari ücretin hemen 2 bin liraya çıkarılmasını istediklerini ancak binlerce işletmeden sadece 35’inin ücretleri 2 bin liraya çıkardığını söyledi. TBMM’de patron, sermaye ağırlıklı bir yapı bulunduğuna dikkat çeken Atalay, “Meclis’te işçi olarak sadece 4 kişiyiz. Biz orada 50’inin üzerinde vekil olamadığımız sürece paçayı kurtaramayız. Daha çok ağlamaya devam ederiz” dedi.

Atalay, CHP’nin 2 bin 200 liralık asgari ücret teklifini ise makul ve mantıklı buldu. Kırmızı çizgilerinin “gerçekleşen enflasyon” olduğunu, bunun altında bir rakamı konuşmayacaklarını vurgulayan Atalay, 2 bin liranın üzerine gerçekleşen enflasyon ve refah payı istediklerini söyledi. Atalay, gerçekleşen enflasyonun da yüzde 24-25 olduğuna vurgu yaptı. İşverenlere sağlanan asgari ücret desteğinin de sadece sendikal örgütlülüğün bulunduğu işyerlerine verilmesini isteyen Atalay, Türkiye’de sendikal örgütlenmenin en kötü olduğu iki ilin de Denizli ve Antalya olduğunu söyledi. Atalay, Denizli’deki durumun da şu anda AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Nihat Zeybekci’nin “başarısı” olduğuna dikkat çekti. 500 bin çalışanın olduğu Antalya ve Denizli’de örgütlenmenin yüzde 5’lerde kaldığına işaret eden Atalay, “sonradan görme” işverenler olduğunu da söyledi.

Şimdi Yurtseverlik.Com soruyor:

İktidar şimdiye kadar hiçbir zaman yaşanan sıkıntılar ölçüsünde asgari ücret artışı yapmadı.

Bu yıl da benzer bir gelişmenin olacağı apaçık ortadayken kırmızı çizgimiz diye ısrar eden Türk İş bu durumda ne yapacak?

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :