TÜRKAN SAYLAN’IN EMANETİ EMİN ELLERDE: HEDEF 100 BİN KIZ ÖĞRENCİYE BURS

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKAN SAYLAN’IN EMANETİ EMİN ELLERDE: HEDEF 100 BİN KIZ ÖĞRENCİYE BURS

29.05.2019 - 8:53

TÜRKAN SAYLAN’IN EMANETİ EMİN ELLERDE: HEDEF 100 BİN KIZ ÖĞRENCİYE BURS

ÇYDD, Saylan’ın ‘kızı’na emanet. Yeni Genel Başkan Yüksel, projelerini anlattı. ÇYDD’nin bu yıl 30. yaşını kutladığını vurgulayan Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ‘Ben çok okumak istiyorum ama benim koşullarım buna yetersiz’ diyen kız çocuğu kalmayana kadar çalışacaklarını söylüyor.

 

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın kurucusu olduğu ve uzun yıllar başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) genel başkanlığına Saylan’ın “kızım” dediği Prof. Dr. Ayşe Yüksel seçildi. 10 yıl aradan sonra ÇYDD’de yapılan yönetim değişikliğiyle görevi Prof. Dr. Aysel Çelikel’den devralan Yüksel, aynı zamanda Saylan’ın kurucusu olduğu Cüzzamla Savaş Derneği’nin de başkanlığını yürütüyordu.

Prof. Saylan ile beraber 29 yıl boyunca Van başta olmak üzere lepralı hastaların tanı, tedavi ve rehabilitasyonlarında çalışmalar yapan Yüksel, Saylan’dan çok şey öğrendiğini belirterek “Ondan öğrendiklerimle ben de ÇYDD’nin yönetimine aday oldum” diyor. Yüksel, ÇYDD’nin yeni dönemdeki hedeflerini anlatırken “Çünkü Türkan Hocamız yaşarken demişti ki ‘Neden biz 100 bin kız öğrenciye burs veremeyelim?’ O, bizim için bir hedef oldu. Biz şimdi 110 şubemizle beraber bu hedefe ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Saylan’la tanışma
Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu Yüksel ile yeni görevini ve hedeflerini konuşmak için Şişhane’deki ÇYDD Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Prof. Dr. Türkan Saylan ile 1980 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde çalışmaya başladığında tanıştıklarını anlatan Yüksel, ondan çok şey öğrendiğini söyleyerek şöyle anlatıyor:
“29 yıl boyunca hem sağlık alanında hem de sivil toplum örgütlerinde birlikte çalıştık. Türkan Saylan, çok çalışkan, zamanı iyi kullanan, yaratıcı, sorunu hemen saptayan ve ona çözüm üreten bir kişiydi. Bizlere de hep bunu öğretti. Gencecik yaşımızda bizim otokontrolümüzü kullanmamızı sağladı. Ve kendi içimize yapacağımız yolculukla neler yapabiliriz, bunu keşfetmemize sebep oldu. Dolayısıyla yıllar içerisinde, birçok sorunu onun yanında biz de görebilir, biz de çözüm üretebilir hale geldik.”

Zor bir süreçti…
Cüzzamla Savaş Derneği’nin başkanlığını da Saylan’dan devraldığını kaydeden Yüksel, “Hocamdan öğrendiklerimle ÇYDD’nin yönetimine aday oldum. 2009’da genel başkanımız Aysel Çelikel’in devam etmeme kararı sonrasında ben ve arkadaşlarım ekip olarak bu göreve talip olduk” diyor.
Saylan’ın, ölümünden önce, ÇYDD Başkanlığı için kendisini istediğini söyleyen Yüksel, “Ama 2009 yılında ÇYDD ne yazık ki hak etmediği bir FETÖ kumpasıyla karşı karşıya geldi. 81 şubesi arandı, 38 kişi gözaltına alındı. 4 günlük gözaltıdan sonra aralarında benim de bulunduğum 3 kişi için iddianame hazırlandı. 8 gün tutuklu kaldım. Zor bir süreç başlamıştı. Dolayısıyla biz o günlerde derneğimizin kurucularından, tüzüğünü yazan Prof. Dr. Aysel Çelikel’i genel başkan olması için davet etmeye oybirliği ile karar verdik. Çünkü o bir hukukçuydu ve bu zor süreçte benden daha yararlı olacağına inandık” diye konuşuyor.

‘Hayal gerçekleşti’ 
Prof. Çelikel’in başkanlığı döneminde hiç genel başkanlığı aklına getirmediğini kaydeden Yüksel, “Aysel Hocamız ‘Artık 10 yıl oldu yeter’ dedi. O devam etmeme kararı aldığında, işte o zaman ben de hayal kurdum. O hayal bugün gerçekleşti” diyor.

Yüksel, Prof. Saylan’ın sözlerini anımsatarak “Hocamızın bizlere bir sözü var, ‘Bu ülkede eğitim görmüş her kadının bu Cumhuriyete bir borcu var’ diye. Ben o kadına erkeği de ekliyorum. Bu ülkede eğitim görmüş, meslek sahibi olmuş, kendi kendine yetebilen herkesin, başta çocukların da kendi kendine yetebilen bir hale gelebilmesi için muhakkak ÇYDD’ye emeğiyle ve maddi desteğiyle katkı sunması lazım. Biz çok önemliyiz ama tek başımıza değil, üyelerimizle, şubelerimizle, destekçilerimizle birlikte önemliyiz. Ancak birlikte bunu başarabiliriz” diye ekliyor.
ÇYDD’nin bu yıl 30. yaşını kutladığını anımsatan Yüksel, 30 yıl boyunca birçok eğitim projesine imza atıldığını ve bu projelerin gelişerek devam edeceğini vurguluyor. “Ben çok okumak istiyorum ama benim koşullarım buna yetersiz” diyen kız çocuğu kalmayana kadar çalışacaklarını kaydeden Yüksel, “Türkiye’nin 81 ilinde binlerce köyde eğitim desteği isteyen kız çocuklarına ulaşmaya çalışıyoruz ve bugüne kadar yaklaşık 76 bin kızımız ÇYDD’den burs aldı. Bu projemiz ihtiyaç doğrultusunda artarak devam edecek. Çünkü Türkan Hocamız yaşarken demişti ki ‘Neden biz 100 bin kız öğrenciye burs veremeyelim?’ O, bizim için bir hedef oldu. Biz şimdi 110 şubemizle beraber bu hedefe ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Yüksel, üniversite öğrencileri için de burs projelerini geliştireceklerini belirterek “Üniversitesi olan illerde okuyan çocuklarımız eğer orada şubelerimiz varsa bu şubelerimiz aracılığıyla eğitim desteği alıyorlar. Çağdaş yaşam kültürü ile yetişiyorlar. Birçok gençlik aktiviteleri yapıyorlar. Bu çalışmalarımız devam edecek öncelikli olarak. ÇYDD’nin gençlik birimi var. Onlar büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ÇYDD’nin misyon ve vizyonu doğrultusunda bu dernekte var olmaya devam edecekler” diye anlatıyor.

Daha aydınlık Türkiye için…

Önümüzdeki yıllarda yeni projeler ekleyeceklerine dikkat çeken Yüksel hedeflerini şöyle sıralıyor:
“ARGE birimini geliştireceğiz. Artık bütün dünyada sadece maddi başarılar söz konusu değil, insan odaklı projeler çok önemli. Biz de şubelerimizle birlikte başta gençlerimiz, çocuklarımız, üyelerimiz olmak üzere topluma yönelik insan odaklı projelerimizi hayata geçireceğiz. Bütün gönüllülerimizin hoşnutlukla çalışmaları için projeler yapacağız. Sayılarımızı ve gönüllülerimizi artıracağız. ÇYDD, ülkesinde ‘Ben ne yapabilirim?’ sorusunu kendisine soran herkes için bir buluşma noktası olsun istiyoruz. Afet birimi kuracağız, çevre birimini geliştireceğiz. Okul öncesinden yüksek öğretime, hatta yüksek öğretim sonrasına kadar her kademede eğitimin niteliğini arttırmak, öğrencilerin eğitim niteliğini geliştirmek ve öğretmenlere destek vermek için bir çok eğitim projesini sağlamaya çalışacağız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikalarını izleyeceğiz ve bu politikalar için kendi önerilerimizi geliştireceğiz, paylaşacağız. Hep beraber daha aydınlık bir Türkiye için çalışacağız.”

Her gün 4 Cumhuriyet

Türkan Saylan’ın Cumhuriyet’le ilgili bir anısını da paylaşan Yüksel, şöyle anlatıyor: “Türkan Hoca yaşarken her gün 3-4 tane Cumhuriyet gazetesi alırdı. Birini mahallesindeki karakola götürür bırakırdı, gün boyu okusunlar diye. Mahalledeki kıraathaneye de bir tane bırakırdı oradakiler de okusunlar diye. Ardından mahallenin manavı ve bakkalına bırakırdı. Yaşamı boyunca her gün bunu yapardı. Cumhuriyet gazetesinin daha çok kişi tarafından okunması için o yıllarda çok emek verdi.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :