28 Kasım 2022 - Hoş geldiniz

TÜRKİYE BUNU SAVAŞ YILLARINDA BİLE YAŞAMAMIŞTI..ÇOCUKLAR DERSLERE AÇ GİRİYOR

Ana Sayfa » EĞİTİM » TÜRKİYE BUNU SAVAŞ YILLARINDA BİLE YAŞAMAMIŞTI..ÇOCUKLAR DERSLERE AÇ GİRİYOR

Eklenme : 22.11.2022 - 8:57

TÜRKİYE BUNU SAVAŞ YILLARINDA BİLE YAŞAMAMIŞTI..ÇOCUKLAR DERSLERE AÇ GİRİYOR

Artan enflasyon nedeniyle çocukların boş beslenme çantaları ile okullara gittikleri dile getirilirken Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz okul yemeği için hâlâ “fayda-maliyet analiz çalışması” yürütüyor. Oysa okulların açılmasının üzerinden aylar geçti. İlk ara tatil bile geride kaldı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, artan yoksulluk ve gıda fiyatlarındaki fahiş artışın ilk ve ortaöğretimde okuyan çocuklarda “yeterli beslenememe-açlık tehlikesi” yarattığına işaret ederek ücretsiz yemek dağıtılmasının düşünülüp düşünülmediğini sordu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önergeye verdiği yanıtta, MEB ile BM Dünya Gıda Programı arasında 1 Haziran 2022 tarihinde imzalanan Ücretsiz Okul Yemeği Programı Fayda Maliyet Analizi İş Birliği Protokolü kapsamında “fayda-maliyet analizi çalışması yürütüldüğünü” bildirdi.

FAYDA ARAYIŞI

Yanıtta, “Bu çalışmada 11. Kalkınma Planı ve MEB 2019-2023 Stratejik Planı’nda yer alan dezavantajlı bölgelerden başlayarak okullarda ücretsiz öğle yemeği verilmesine yönelik hedef kapsamında uygulamaya konulması durumunda MEB’e bağlı resmi örgün eğitim kurumlarında yürütülecek ücretsiz okul öğle yemeği programının fayda maliyet analizinin yapılması amaçlandırmıştır” denildi. Yanıtta ayrıca taşımalı eğitim kapsamında ilköğretimde 571 bin 812, özel eğitimde 108 bin 67, ortaöğretimde 389 bin 558 öğrenci, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından desteklenen 350 bin öğrenci olmak üzere toplamda 1.4 milyon öğrencinin okul yemeği hizmetinden yararlandıkları kaydedildi.

Aygun, “Açlığın maliyet analizi mi olur? Bunlar halktan kopmuş. Yap-işlet-devret projeleri için şirketlere akan trilyonluk ödemelerde niye maliyet analizi yapmıyorlar? Kur korumalı mevduat hesabı için niye aynı analizi yapmıyorlar? Yoksul kesimleri düşündükleri yok” diyerek tepki gösterdi. Aygun, eleştirilerilerinde şu ifadeleri kullandı:

“MİLLETTEN TASARRUF”

“Pilot çalışmanın tarihini bile bilemiyorlar. Sert bir kışa giriyoruz. Vatandaşımız artık evine et, süt, yumurta, peynir alamaz hale geldi. Ulusal bir sorunu bile BM ile işbirliği yaparak çözmeye çalışıyorlar. Her şeye kaynak veren, itibardan tasarrufa yanaşmayan iktidar, milletin boğazından tasarruf yapıyor. Bu Türkiye’ye yakışmıyor” dedi.

İLGİLİ HABER: İLK AŞAMADA ZİNCİR MARKETLER YOKSULLUK ALTINDA EZİLEN KİTLELERİN AYRILMAZ PARÇASIYDI..DAHA UCUZ ÜRÜN BULABİLMEK İÇİN VERİLEN MÜCADELEDE O AŞAMADA 3 HARFLİLER ADETA KURTARICIYDI. YA ŞİMDİ? GERÇEKTEN HER GÜN ÇILDIRMIŞ GİBİ ARTAN ETİKET FİYATLARI BURALARI DA DİĞER YERLERDEN FARKSIZ HALE GETİRDİ. OYSA ÇOCUKLARIN OKULA AÇ GİTTİĞİ GÜNLERDEN GEÇİYORUZ. PEKİ ÇIKIŞ NE? ÇÖZÜM NEREDE?

ZİNCİR MARKETLER TOPUN AĞZINDA..BAHÇELİ: ”FETÖ İLE İRTİBATLARI ARAŞTIRILMALI..”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları