TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE KUŞATMA ALTINDA, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SUSKUN. KARPAZ AÇIKLARINA ULAŞAN SONDAJ GEMİMİZ YAVUZ, AVRUPA BİRLİĞİ, FRANSA VE MISIR’IN HEDEFİNDE.

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE KUŞATMA ALTINDA, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SUSKUN. KARPAZ AÇIKLARINA ULAŞAN SONDAJ GEMİMİZ YAVUZ, AVRUPA BİRLİĞİ, FRANSA VE MISIR’IN HEDEFİNDE.

09.07.2019 - 22:05

TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE KUŞATMA ALTINDA, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SUSKUN. KARPAZ AÇIKLARINA ULAŞAN SONDAJ GEMİMİZ YAVUZ, AVRUPA BİRLİĞİ, FRANSA VE MISIR’IN HEDEFİNDE.

 

AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinden oluşan COREPER toplantısında Avrupa Komisyonu’nun hazırlamış olduğu yaptırım seçenekleri masaya yatırılacak.

Euronews Türkçe’nin Komisyon ve Konsey yetkililerinden edindiği bilgiye göre bu yaptırımlar arasında Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye olan yardım fonlarını ve kredileri kesmek de var. Ayrıca Strazburg’da Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nde gerçekleşecek olan 130. Bakanlar Komitesi Toplantısı’nda konunun öncelikli gündeme maddesi haline getirilmesi veya toplantının iptal edilmesi seçenekleri de tartışılacak.

YASADIŞI DENİLMİŞTİ

AB’den önceki gün yapılan açıklamada, Türkiye’nin bölgedeki sondaj çalışmaları için yasadışı ve endişe verici ifadeleri kullanılmış ve  “Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda yasadışı sondaj niyeti ciddi endişe kaynağı. Kıbrıs’ın batısında süregiden sondaj operasyonlarının başlamasından iki ay sonra bu planlanan ikinci sondaj operasyonu, Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal eden kabul edilemez tırmanmayı daha da ileri götürmüştür” açıklaması yapılmıştı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kahire, Doğu Akdeniz’de gerilime yol açabilecek tek taraflı kararlar almaya devam eden Türkiye’nin Kıbrıs yakınlarında jeolojik keşif çalışmaları yapma niyetinden dolayı endişe duyuyor” dendi.

Kahire, Ankara’ya “durumu kötüleştirmeme ve uluslararası hukuka saygı duyma” çağrısında bulundu.

Eş zamanlı olarak Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan da benzer bir açıklama geldi.

Deniz hukukuna uyma konusundaki güçlü bağlılıklarını ve egemenliğine saygı gösterilmesi gereken Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışmalarını hatırlatan Fransa Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’yi, hukuka aykırı olan ve bölgesel istikrarı tehdit eden her türlü eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :