TÜRKİYE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK-9 EYLÜL HAREKETİNİN KAMUOYUNA BİLDİRİSİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK-9 EYLÜL HAREKETİNİN KAMUOYUNA BİLDİRİSİ

21.04.2018 - 22:02

TÜRKİYE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK-9 EYLÜL HAREKETİNİN KAMUOYUNA BİLDİRİSİ

 

2002’den bu yana tanınmayacak hale gelen bir ülkenin son kırılma noktası olarak tanımlanabilecek 24 Haziran seçimlerinin taşıdığı önem ve olası sonuçları tüm yurtseverleri ayağa kaldırmış durumda.

24 Haziran geriye dönüşü olmayacak bir tarihin adı.

O gün Türkiye ya Cumhuriyet’in temel ilkeleri çerçevesinde yoluna devam edecek, ya da karanlık bir döneme doğru kayıp gidecektir.

İşte bu yakın tehlike, arayışlarını, çıkış yolu bulma çabalarını hızlandıran farklı toplumsal kesimleri ayağa kaldırmış durumda.

Aralarında Kemal Anadol, Ergün Aydoğan, Bülent Baratalı, Ersu Hızır, Şahin Mengü, Merih Şan ve Enis Tütüncü’nün de bulunduğu, siyaset dünyamızın tanınan isimleri bir bildiri hazırlayarak, yıllarca emek verdikleri CHP’ne, onun karar mekanizmalarına bir çağrıda bulundular.

‘’9 Eylül Hareketi’’ bildirisine imzalarını koyanlar deneyimlerinden, gözlemlerinden, taşıdıkları kaygılardan yola çıkarak yaptıkları bu çağrıda şu görüşlere yer verdiler:

 

9 EYLÜL HAREKETİNİN KAMUYONA BİLDİRİSİ (21 Nisan 2018)

24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler ülkemiz için yaşamsal ve tarihsel bir önem taşımaktadır.

9 Eylül 1922’de kazanılan antiemperyalist zaferin temelleri üstünde, 29 Ekim 1923’te adeta taçlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısı bu seçimlerde belirlenecektir.

1950’de geçtiğimiz demokratik parlamenter sistem, ya büyüyüp ilerleyecek, ya da daha şimdiden tehdide odaklanmış ayak seslerini duyduğumuz “Tek Adam” rejiminin vesayeti altında anlam, değer ve saygınlığını kaybedecektir.

Türkiye’nin lâik, çağdaş ve demokratik rejimi, biçim ve anlamını yitirecektir.

AKP Hükümeti’nin sözcüsü “Türkiye’nin 24 Haziran’da makas değiştireceğini” açıkça söylemektedir.

Bu büyük tehlike karşısında halkımızın umudu, Atatürk, İnönü ve arkadaşlarının kurduğu CHP’ndedir. CHP bu büyük ve tarihsel sorumluluğun gereğini dikkatle, yanlışa düşmeden yerine getirmek zorundadır. Parti önde gelenleri yakın geçmişten ders alarak, eski hataları yinelemeden titiz bir çalışma ile ülkemizi esenliğe çıkarmalıdır.

CHP tüzüğünün gerekleri yerine getirilmeden ve yetkili kurullarda görüşülmeden belirlenen ve o günlerde adını sadece üç kişinin bildiği söylenen “Çatı Adayı”nın açtığı yara, bugün bile anımsanmakta, belleklerdeki yerini korumaktadır.

16 Nisan 2017 referandumundan hemen sonra Sayın Deniz Baykal’ın, “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını hemen belirlemesi” yolundaki önerisinin isabetini günümüzde yaşadığımız olaylar doğruluyor. Onun deneyime, birikime ve devlet adamlığına dayanan önerisi dikkate alınsaydı bugün sıkıntı çekmeyecektik.

İktidarın adaletsiz, kural tanımaz uygulamaları karşısında halkın tutunacak tek dalı CHP’dir.

CHP ülkeye demokratik parlamenter rejimi getiren bir parti olmanın ciddiyeti ve güveni içinde olmalı, kamuoyunda tereddüt yaratmaktan kaçınmalıdır. Bu açıdan parti yönetimine danışmadan ortaya çıkan Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekillerinin Cumhurbaşkanı adaylıkları toplumda onaylanmamakta ve üzüntü yaratmaktadır. CHP yönetimi tam tersine ülkeye güven veren, “Ben” yerine “Biz” anlayışını öne çıkaran bir tutum sergilemelidir.  Örneğin milletvekili ve hatta parti üst yönetiminde görevli arkadaşların yaklaşan yerel seçimler öncesinde açık veya ima yoluyla adaylıklarını duyurmaları son bulmalıdır. Belediye Başkanlığına talip olanların milletvekili adaylıkları önlenmelidir.

Emrivakilerden uzak ve yetkili kurulların titizlikle saptayacağı, aranan niteliklere sahip bir  Cumhurbaşkanı adayı  etrafında kenetlenmelidir.

CHP bu demokrasi ve hukuk savaşının öncüsüdür.

Her türlü hesaptan uzak; eski/yeni, genç/yaşlı, kadın/erkek tüm CHP’liler demokrasi bayrağı altında toplanmalı, bir tek buğday tanesi bile dışarıda bırakılmamalıdır.

CHP’ye gönül verenlerin her taşın üstünde, her ağacın gölgesinde, ev ev, sokak sokak bu kutsal kavgayı sürdüreceklerine inanıyoruz.

Cumhuriyeti kuran ve onu demokrasiyle taçlandıran CHP’ne düşen görev budur.

Cuntalara direnen, küllerinden doğmayı başaran CHP’ye yakışan budur!

 

9 EYLÜL HAREKETİ ADINA:

Kemal Anadol,  Ergün Aydoğan, Bülent Baratalı,  Ersu Hızır,  Şahin Mengü, Merih Şan, Enis Tütüncü

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :