4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

UMUTLAR BAŞKA BAHARA, TABİ BAŞKA BAHAR KALDIYSA EĞER..TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ BAŞKANI GÜLTEPE DE ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRINI AŞACAK ZAMMA ”HAYIR” DEDİ: ”GEÇEN OCAK VE TEMMUZDA İKİ ZAM VERİLDİ, ŞİMDİ İHRACATÇI ASGARİ ÜCRETTE 500-600 GİBİ RAKAMLARLA KARŞILAŞIRSA….”

Ana Sayfa » GÜNCEL » UMUTLAR BAŞKA BAHARA, TABİ BAŞKA BAHAR KALDIYSA EĞER..TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ BAŞKANI GÜLTEPE DE ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRINI AŞACAK ZAMMA ”HAYIR” DEDİ: ”GEÇEN OCAK VE TEMMUZDA İKİ ZAM VERİLDİ, ŞİMDİ İHRACATÇI ASGARİ ÜCRETTE 500-600 GİBİ RAKAMLARLA KARŞILAŞIRSA….”

Eklenme : 14.12.2022 - 8:09

UMUTLAR BAŞKA BAHARA, TABİ BAŞKA BAHAR KALDIYSA EĞER..TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ BAŞKANI GÜLTEPE DE ASGARİ ÜCRETTE AÇLIK SINIRINI AŞACAK ZAMMA ”HAYIR” DEDİ: ”GEÇEN OCAK VE TEMMUZDA İKİ ZAM VERİLDİ, ŞİMDİ İHRACATÇI ASGARİ ÜCRETTE 500-600 GİBİ RAKAMLARLA KARŞILAŞIRSA….”

 

TİM Başkanı Gültepe, “Asgari ücret 2023 yılında eğer üretici ve ihracatçı 500-600 dolar gibi rakamlarla karşılaşırsa rekabetçiliğimizi çok daha fazla kaybederiz. 2023 yılında ortaya koyduğumuz 275 milyar dolar ihracat hedefimizi yakalama şansımız kalmaz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe resesyon tehdidinin arttığını belirterek “Dünyanın farklı pazarlarına girme noktasında TİM’in içinde bulunan sektör ve birliklerle beraber ticari heyetlerle ağırlık veriyoruz. Ticaret Bakanlığının ortaya koymuş olduğu uzak pazarlar hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz Türkiye’nin çok fazla pay almadığı pazarlarla ilgili çalışmalara başladık. Bu hafta içinde Güney Kore’ye, ocak ayı sonu itibarıyla Venezuela’ya gideceğiz. Özellikle Kuzey ve Güney Amerika’yı hedef pazarlar haline getirdik. Eyalet eyalet gezip oradaki mevcut pazarlarımızı yukarıya doğru çıkarmak için elimizden geleni yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Asgari ücret konusuna da değinen Gültepe, komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Her iki tarafın da memnun olacağı bir sonucun çıkmasını umuyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu yerlerde beklenti de yüksek oluyor. 2022 yılında bunu yaşadık. Ocak ve temmuzda iki zam verildi. Fiyat verenler ve satanlar çok hassas olmalı. Vererek ve fiyatları yükselterek bir yere gidemeyiz. Kurun da enflasyon kadar artması gerektiğini düşünüyoruz. Enflasyon artarken kur aynı kalırsa Türkiye rekabetçiliğini kaybeder. Mevcut pazarlarda aşağı doğru bir gerileme başlar. (Asgari ücret) 2023 yılında eğer üretici ve ihracatçı 500-600 dolar gibi rakamlarla karşılaşırsa rekabetçiliğimizi çok daha fazla kaybederiz. 2023 yılında ortaya koyduğumuz 275 milyar dolar ihracat hedefimizi yakalama şansımız kalmaz.”

 

İLGİLİ HABER:

TÜRK İŞ MİLYONLARCA ASGARİ ÜCRETLİYİ NASIL ATEŞE ATTI? BÜYÜK, KİRLİ OYUNU TEK TEK AÇIKLIYORUZ…

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları