TÜRKİYE YANLIŞ EKONOMİK POLİTİKALARIN DOĞURDUĞU SORUNLARLA BOĞUŞURKEN, AVRUPA GELECEĞİN DÜNYASINI KURMA HAZIRLIĞINDA

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE YANLIŞ EKONOMİK POLİTİKALARIN DOĞURDUĞU SORUNLARLA BOĞUŞURKEN, AVRUPA GELECEĞİN DÜNYASINI KURMA HAZIRLIĞINDA

12.10.2018 - 11:27

TÜRKİYE YANLIŞ EKONOMİK POLİTİKALARIN DOĞURDUĞU SORUNLARLA BOĞUŞURKEN, AVRUPA GELECEĞİN DÜNYASINI KURMA HAZIRLIĞINDA

Türkiye yüzde 20’lere dayanan işsizlik oranıyla belki de dünyada bu anlamda rekor sayılabilecek bir tabloyla karşı karşıya. Son açıklanan ekonomik programla beraber yakın gelecekte işsizler ordusuna 700 bin kişinin daha ekleyeceği tahmin ediliyor.

İşsizliğin bu boyutlara ulaştığı bir ülkede barıştan, adaletten, insan haklarından söz edilebilir mi?

10 Ekim tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yer alan bilgiler Türkiye ile bu ülkeler arasındaki uçurumu gözler önüne seriyor. Klasik anlayıştan sayısal verilere dayanan iş dünyasına geçiş stratejisinin belirlendiği bu çalışma, yakın geleceğin çağdaş dünyasını da tanımlıyor.

Ülkemizde işsizlik, gizli işsizlik, düşük verimlilik, düşük ücret, kısmi süreli çalışma gibi insan faktörünü eritip bitiren olumsuzluklar giderek çoğalırken, AB’nin yakın geleceğe yönelik hazırlığı baş döndüren bir içeriğe sahip.

Bu çalışmada söz konusu yeni teknolojiler, mevcut istihdamın bazen tamamen yerini alacak şekilde, bazen de ona yardımcı olacak bir çizgide tasarlanıyor. Böylece üretimdeki verimliliğin ve tabii ki buna bağlı olarak da ürün kalitesinin artması, fiyat düşüşünün sağlanması hedefleniyor. Dahası bu yeni teknolojiler sayesinde yeni istihdam olanaklarının da oluşturulması planlanıyor. Yani bir anlamda robotik üretim teknolojisinin ve yapay zeka kullanımının, insanla beraber uyumlu çalışmasının yakın bir gelecekte mevcut duruma göre daha da arttırılmasının alt yapısı hazırlanıyor.

AB bu program kapsamında üretim sahasında çalışan işçilerin teknolojiyi öğrenip yeni sisteme yatkınlığını, uyumunu arttırmak için de farklı bir çalışma sürdürüyor. Burada işçilerin teknik yeterlilik seviyesini üst sıralara yükseltmek temel amaçlardan biri.

İşte AB yakın gelecekte insan faktörünü en iyi, en verimli biçimde kullanmak için dev bir hazırlığı sürdürürken, Türkiye iktidarın yanlış politikaları sonucu adeta çöken bir ekonominin sorunlarıyla boğuşuyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :