TÜRKİYE’DE DEPREM TOPLANMA ALANLARININ ÇOĞU ARTIK AVM. ÜLKE YAKINDA BİR AVM ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞEBİLİR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE’DE DEPREM TOPLANMA ALANLARININ ÇOĞU ARTIK AVM. ÜLKE YAKINDA BİR AVM ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞEBİLİR.

07.10.2018 - 21:38

TÜRKİYE’DE DEPREM TOPLANMA ALANLARININ ÇOĞU ARTIK AVM. ÜLKE YAKINDA BİR AVM ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞEBİLİR.

İstanbul’da afet toplanma alanı olarak belirlenen bölgelerin pek çoğuna AVM, rezidans ve gökdelen inşa edilmiş.

Açıklama Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi.

İstanbul’da sayıları hızla artan AVM’lerin olası bir deprem için vatandaşların toplanma alanı olarak belirlenen yerleri de işgal ettiğini belirten Palandöken, “Deprem toplanma alanlarına da AVM yaparak vatandaşa zarar veriyorlar. Artık buna bir düzenleme getirilmeli” dedi.

Son 15 yılda AVM sayısının 14’ten 411’e yükseldiğini, gelecek yıl 43 AVM’nin daha inşa edilmesinin beklendiğini kaydeden Palandöken, İstanbul’da afet toplanma alanı olarak belirlenen 493 bölgeden 416’sında AVM, rezidans ve gökdelenlerin yer aldığını söyledi.

‘İmar değişiklikleri mahkeme kararıyla yapılmalı’

AVM’ler için kural getirilmesi ve yasaların tam olarak uygulanması gerektiğini dile getiren Palandöken şu ifadeleri kullandı: “Yeşil alan veya sağlık tesisi olarak ayrılan yerler imar değişikliğiyle ticari alanlara dönüştürülüp emsalleri artırılıyor. 15 yılda AVM sayısı 14’ten 411’e yükselirken, önümüzdeki yıl 43 AVM daha yapılması bekleniyor. Türkiye’nin 71 ilinde AVM var. İstanbul’dan sonra en fazla alışveriş merkezinin bulunduğu il 39 AVM ile Ankara. Ankara’da dokuz AVM’nin de inşaatı sürüyor. İmar değişiklikleri mutlaka mahkeme kararıyla yapılmalı. Aksi halde, Türkiye ABD’den çok daha büyük bir AVM çöplüğüne dönüşecek.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :