14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

”TÜRKİYE’DE GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 137.76” DİYEN ÜNLÜ EKONOMİSTTEN ”ATATÜRK”LÜ PAYLAŞIM

Ana Sayfa » DÜNYA » ”TÜRKİYE’DE GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 137.76” DİYEN ÜNLÜ EKONOMİSTTEN ”ATATÜRK”LÜ PAYLAŞIM

Eklenme : 20.12.2021 - 16:07

”TÜRKİYE’DE GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 137.76” DİYEN ÜNLÜ EKONOMİSTTEN ”ATATÜRK”LÜ PAYLAŞIM

ABD’nin prestijli üniversitelerinden John Hopkins’de ders veren dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı “Enflasyonu yüzde 4’e düşüreceğiz” açıklamasını “Hayal görüyor olmalı” diye yorumladı. Hanke, Twitter’dan Erdoğan’ın sözlerine ilişkin Reuters haberini, şu yorumla paylaştı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin enflasyonunu yılda yüzde 4’e düşürme sözü verdi. Hayal görüyor olmalı. Bugün Türkiye’nin enflasyonunu yılda yüzde 137.76 olarak ölçüyorum, sahte resmi oranın altı katından fazla. Gerçek dünyada, faiz oranları enflasyonu takip eder.”

TÜRKİYE GAZETESİ YAZARI FUAT UĞUR’A: ANALİZİ ZIRVA

Gazete Duvar’da yer alan habere göre Hanke, bir sonraki paylaşımında da, Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur’un 18 Aralık günü yayımlanan köşesinde kendisinin ismini andığı ve serbest kur rejimi yerine kontrollü kambiyo rejimine geçilmesini savunup “Sermaye kontrolü şart” dediği yazısına da tepki gösterdi. Fuat Uğur yazısında “Milton Friedman ve Steve Hanke gibi IMF’ci ekonomistler bile gelişmekte olan ülkeler için bu rejimi tavsiye ediyor” iddiasında bulunmuşken, Hanke şu paylaşımı yaptı:

“Erdoğan’ın tanınmış destekçilerinden Fuat Uğur en azından basit gerçekleri doğru anlatmalı. Ne akıl hocam Milton Friedman, ne de ben IMF’de çalıştık. Uğur’un ekonomik analizine gelince, zırva. Türkiye’nin sorun yaşamasına şaşırmamalı.”

ATATÜRK’LÜ PAYLAŞIM

Hanke’nin daha sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün bir fotoğrafı ile “Egemenlik verilmez, alınır” sözlerini paylaşması da dikkat çekti.

ilgili haber:

HÜLYA AVŞAR: GEREKİRSE SİMİT YENECEK, HERKES AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATACAK. (NOKTA)

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları