TÜRKİYE’DE KADININ EN ÖNEMLİ SORUNU ŞİDDET

Ana Sayfa » EĞİTİM KADIN GENÇLİK » TÜRKİYE’DE KADININ EN ÖNEMLİ SORUNU ŞİDDET

11.07.2018 - 21:42

TÜRKİYE’DE KADININ EN ÖNEMLİ SORUNU ŞİDDET

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen araştırmaya göre, Türkiye’de kadının en önemli sorunu “şiddet” olarak öne çıktı.

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi çeşidinden bu sene ikinci el planlı ‘Türkiye‘de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın 2016 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de kadının en ehemmiyetli sorunu ‘şiddet‘ namına öne çıktı.

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde meydana gelen matbuat toplantısıyla kamuoyuna açıklayan araştırmada, Türkiye genelinde 26 ilde bin 200 kişiyle beniz yüze görüşüldü.

Araştırmaya göre, Türkiye genelinde bayanların en şişman problemi yüzdelik 77,8 ile ‘şiddet’ oldu. ‘Türkiye’de kadının en şişman problemi şiddettir’ diyen adamların payı yüzdelik 79,8 olurken bayanların payı ise yüzdelik 75,7’de kaldı. Kadınların beylerden henüz efdal nispetle “kadının en şişman sorunudur” söylediği apayrı ortak iç kulak ise “eğitimsizlik” beli (yüzde 34,8). Her dü grubun da avrat problemi namına belirleme etmiş bulunduğu mevzular ise yüzdelik 41,5 ile “kadın-erkek eşitsizliği”, yüzdelik 37,5 ile sokakta edisyon ve taciz, yüzdelik 30,6 ile aylaklık oldu.

Çiftlerin yüzdelik 45,5’i eş fertleri marifetiyle tanışıyor

Araştırma sonuçlarına uyarınca çiftlerin yüzdelik 45,5 oranında eş fertleri marifetiyle tanışmalarına karşın evlenmeye yüzdelik 36,1 oranında kişi aralarında değişmeyen vererek ailelerine bildirdikleri gözlendi. Bu kararı yüzdelik 33,6 oranında “görücü usulü evlendik” seçeneği izlerken, dünürcü usulüyle izdivaç oranının 25 gözyaşı ve altı çoluk döl ortada 35 gözyaşı ve üstü bireylerden baş döndürücü henüz az rastlanır bulunduğu dikkati çekti. Çiftlerin bebek ika kararını da yüzdelik 74,6 oranında baş başa almış bulunduğu belirleme edildi.Çalışmaya katılanların yüzdelik 63,3’ü ‘aile içi şiddetin ayrılmak düşüncesince ehliyetli ortak sebep’ olduğunda birleşirken, hanımlarda bu kemiyet yüzdelik 67,4 oldu. Erkeklerde ise eş içi şiddetin metrukiyet düşüncesince ehliyetli ortak etken bulunduğunu düşünenlerin payı yüzdelik 59,2’de kaldı. Aynı soruda maruz ‘erkek ailenin hayat düzeni düşüncesince devir zamane şiddete başvurabilir’ seçeneğine müspet yakın iştirakçilerin payı yüzdelik 14,4’te kalırken, avrat katılımcılarda bu hale müspet yaklaşanların payı yüzdelik 11,8’de kaldı, beylerde ise bu kemiyet yüzdelik 17 oldu.Çocuk gelinlerAraştırmada 18 yaşından ıvır zıvır evlatların evlendirilmesi ile ait soruda ise ankete katılanların kestirmece dörtte üçü ’18 yaşından ıvır zıvır füru tek kayıt altında evlendirilmemelidir’ cevabını verirken, bebek gelinler namına aşina 18 yaşından ıvır zıvır kız evlatlarının evlendirilmesinin yayılmış olup bulunmadığı dair ise ankete katılanların yüzdelik 86,4’ü yayılmış bulunduğunu anlatım etti.

YEŞİM TURAN

KAYNAK: ADALETBİZ.COM

http://www.adaletbiz.com/gundem/turkiye-de-kadinin-en-onemli-sorunu-siddet-h41719.html

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :