1 Ekim 2022 - Hoş geldiniz

TÜRKİYE’DEKİ TARİKAT GERÇEĞİ VE TALİBAN’IN KIZ ÖĞRENCİLERE PEÇE, SINIFLARA PERDE UYGULAMASI

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE’DEKİ TARİKAT GERÇEĞİ VE TALİBAN’IN KIZ ÖĞRENCİLERE PEÇE, SINIFLARA PERDE UYGULAMASI

Eklenme : 06.09.2021 - 15:58

TÜRKİYE’DEKİ TARİKAT GERÇEĞİ VE TALİBAN’IN KIZ ÖĞRENCİLERE PEÇE, SINIFLARA PERDE UYGULAMASI

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, yüksek öğrenim döneminin başlamasıyla birlikte işleyişe dair genelge yayımladı. Ülkedeki özel okullarda, kadın öğrencilere yüzlerinin büyük kısmını örtecek peçe zorunluluğu getirildi.

‘YALNIZCA KADINLARDAN EĞİTİM ALACAKLAR’

AFP’nin aktardığı habere göre, Taliban’ın eğitim yetkilileri kılık kıyafetten işleyişe dair pek çok düzenleme yaptı. Genelgede, sınıfların kadın-erkek olarak ayrılması ya da öğrencilerin arasına perde çekilmesi gerektiği aktarıldı. Aynı zamanda ‘kadın öğrencilerin sadece kadınlardan eğitim alabileceği’, aksi takdirde derslerin ancak ‘yaşlı ve iyi karakterli erkekler’ tarafından verilebileceği belirtildi.

Taliban’ın kontrolündeki Yüksek Öğretim Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe göre, kadın öğrencilerin peçe ile eğitime katılması bekleniyor. Yönetmelikte kadınların burka giyme zorunluluğuna rastlanmasa da bahsi geçen peçe, gözler hariç yüzün büyük bir bölümünü kapatıyor.

‘KADIN ÖĞRENCİLER, ERKEK ÖĞRENCİLELE KARŞILAŞMAYACAK’

Bununla birlikte, ‘kadın ve erkek öğrencilerin eğitim kurumlarında karşılaşma ihtimaline’ dair de kimi düzenlemeler söz konusu. Cumartesi günü yayınlanan genelgeye göre, kadın öğrenciler ders bitiminden beş dakika önce çıkacak ve böylece erkekler öğrenciler ile denk gelmeyecek. Yine kadın öğrenciler ‘erkekler binadan ayrılana kadar’ bekleme odasında zaman geçirecek.

İsmini vermek istemeyen bir Afgan profesör, ‘yeterli kadın eğitmenin olmadığı’ gerekçesiyle yapılan düzenlemelerin pratikte uygulanmasının zor olduğunu söyledi. AFP’ye konuşan profesör, ‘yine de kadınlara eğitim hakkı verilmiş olmasının iyi bir gelişme olduğunu’ ileri sürdü.

The Times of India’nın Afganistan basınından aktardığı haberde ise bahsi geçen ‘perde’ uygulamasına ait olduğu belirtilen fotoğraflar yer aldı. Özel üniversitelerden olduğu söylenen görüntülerde, kadın ve erkek öğrencileri birbirinden ayıran perdeler dikkat çekti.

İLGİLİ HABER: KURTLAR VADİSİ’NİN ”POLAT ALEMDAR”I, NECATİ ŞAŞMAZ’IN TELEFON KAYITLARI BİR TÜRKİYE GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ: TARİKATLAR VE CEMAATLER İLİĞİMİZİ, KEMİĞİMİZİ SÖMÜRÜYOR. SEDAT PEKER’İN İKİ AY ÖNCEKİ VİDEO PAYLAŞIMINDA YİNE AYNI DİZİDE ”ÇAKIR” KARAKTERİNİ CANLANDIRAN OKTAY KAYNARCA ARACILIĞI İLE SENARYOYA MÜDAHALE ETTİĞİNİ AÇIKLAMASI TARİKATLARIN, CEMAATLERİN VE MAFYATİK YAPILANMANIN TELEVİZYON EKRANLARINDAN AHESTE ADIMLARLA İLERLEYİP TOPLUMUN EN ÜCRA KÖŞELERİNE KADAR NASIL UZANDIĞINI GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİ..İŞTE NECATİ ŞAŞMAZ’IN ŞOK EDEN TELEFON KONUŞMALARI, İŞTE KURTLAR VADİSİ’NİN BİÇİMLENDİRDİĞİ BİR TOPLUMSAL YAPI

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları