4 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

TÜRKİYEN AÇIKLAMA GELMEDİ..KREMLİN: PUTİN ERDOĞAN’A TAHIL ANLAŞMASINA DÖNÜŞ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Ana Sayfa » DÜNYA » TÜRKİYEN AÇIKLAMA GELMEDİ..KREMLİN: PUTİN ERDOĞAN’A TAHIL ANLAŞMASINA DÖNÜŞ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Eklenme : 02.11.2022 - 10:38

TÜRKİYEN AÇIKLAMA GELMEDİ..KREMLİN: PUTİN ERDOĞAN’A TAHIL ANLAŞMASINA DÖNÜŞ ŞARTLARINI AÇIKLADI

Kremlin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında tahıl koridoru konusunda yapılan telefon görüşmesinin arka planını yazdı. Buna göre, Putin tahıl koridoru anlaşmasına dönmek için Erdoğan’dan bazı ‘gerçek garantiler’ istedi.

Rusya, Kırım’ın Sivastopol limanındaki Karadeniz Filosu’ndan askeri gemilere ve sivil gemilere Ukrayna tarafından saldırı düzenlendiği gerekçesiyle tahıl koridoru anlaşmasından cumartesi günü çekilmişti. Erdoğan-Putin görüşmesi de, Birleşmiş Milletler ile Türkiye’nin arabuluculuk yaptığı anlaşmaya geri dönülmesi çağrılarının ardından gerçekleşmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin bu görüşmede Erdoğan’a, “Kiev’in özellikle de insani yardım koridorlarının askeri amaçlarla kullanılmaması olmak üzere, İstanbul Anlaşması’na sıkı bir şekilde uyacağına dair gerçek garantiler istediklerini” söyledi.

Putin ayrıca, Karadeniz Filosu’na düzenlenen saldırıya dair derinlemesine bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi, anlaşmaya geri dönmeyi ancak bu garantilerin sağlanması ve soruşturmanın tamamlanması sonrası gözden geçirebileceklerini vurguladı.

Putin’in aynı zamanda Erdoğan’a, anlaşmanın öngördüğü şekilde Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin dünya pazarlarına gönderilmediğini hatırlattığı belirtildi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları