TÜRKİYE’NİN NÜKLEER RÖNESANSI: TORYUM

Ana Sayfa » GÜNCEL » TÜRKİYE’NİN NÜKLEER RÖNESANSI: TORYUM

15.04.2018 - 12:18

TÜRKİYE’NİN NÜKLEER RÖNESANSI: TORYUM

 

 

Dünya ve Türkiye, Amerika’nın Suriye’ye yönelik saldırısını konuşmaya devam ediyor.

CHP ile Ortak Akıl Platformu gündemin savaşa odaklandığı bir aşamada, ülkemiz açısından son derece önemli konuları tartışmaya açmayı hedefliyor. Bunların başında enerji konusu kuşkusuz ilk sırada yer alıyor.

Mak.-End.Yük.Müh.Ekonomist CANİP SEVİNÇ, nükleer enerjide toryum madeninin sahip olduğu gücü şu sözlerle açıkladı:

”Nükleerde Rönesans sayılabilecek; reaktörlerin patlamadığı, kurulan santrallerden nükleer silahların üretilemediği, radyoaktivitenin önemli boyutta kontrol edildiği, elektrik dağıtım sisteminde baseload yani temel yük oluşturabilecek yeterli miktarda ve ucuz maliyette elektrik üretiminin gerçekleştirildiği bir teknolojiden söz ediyoruz. Bu teknoloji nükleer atıkların yok edilebilmesinde fırsatlar sağlayan, nükleer silahsızlanma için biriktirilmiş plütonyum stoklarını eritebilecek ve nükleer silahları enerji üretimine dönüştürebilecek güçtedir. Bunun sonucunda tüm insanlık için elektriği ucuz ve uygun koşullarda kullanmayı bir hak olarak gören yeni fırsatlar doğacaktır.”

İşte ilk bakışta insana hayal gibi görünen bu açılımı sağlayacak olan faktör: Toryum!

Peki ekonomik dar boğazdan geçtiğimiz, enerji harcamalarına çuvallar dolusu para ödediğimiz bir aşamada toryum Türkiye’nin kurtarıcısı olabilecek mi?

CANİP SEVİNÇ’in bu çok önemli yazısını okumanızı öneriyoruz.

 

NÜKLEER RÖNESANSIMIZ: TORYUM – CANİP SEVİNÇ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :