19 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

TÜSİAD’DAN İKTİDARA MESAJ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ EKONOMİ İÇİN LÜKS DEĞİL

Ana Sayfa » EKONOMİ » TÜSİAD’DAN İKTİDARA MESAJ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ EKONOMİ İÇİN LÜKS DEĞİL

Eklenme : 15.06.2022 - 17:34

TÜSİAD’DAN İKTİDARA MESAJ: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ EKONOMİ İÇİN LÜKS DEĞİL

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu toplantısında ekonomide yaşanan gelişmeler ele alındı.

Başkan Orhan Turan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarcı olduğu düşük faiz politikasına eleştiriler yöneltirken şöyle konuştu:

“Enflasyonla mücadelede tüm dünya faizleri artırarak frene basmayı tercih ederken biz uzun süredir hem kurun yükselmesine ve hesap yapılamamasına yol açan hem de tasarruf sahiplerini cezalandıran bir para politikası izliyoruz. Bundan dolayı vergi mükellefleri ve hazine gereksiz bir yükü taşımak durumunda kalıyorlar.

Akran ülkelerle kıyasladığımızda dünyada hem en yüksek enflasyona hem de son derece yüksek risk primine sahip ülke konumundayız. Nitekim bu hafta 19 yılın en yüksek CDS seviyesini de gördük.

‘RİSK SEVİYESİ SÜRDÜRÜLEMEZ, HIZLA RASYONEL POLİTİKALARA DÖNÜLMELİ’

Bunun sürdürülemez olduğunu ve hızla rasyonel  politikalara dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz. İktisat bilimiyle ve tüm dünyadaki uygulamalarla çelişen bir yaklaşımı sürdürmemeliyiz. Akılcı, toplumsal aklı ve enerjiyi harekete geçirebilen, farklı kesimlerin katkı yapabilecekleri bir tartışma ortamında piyasa gerçekleriyle ve dünya pratiğiyle uyumlu bir politika seti üzerinde uzlaşabilmeliyiz.”

Turan, rekabetçi kur, yüksek ihracat ve cari fazla mantığıyla kurgulanan ama günümüz kalkınma anlayışı ve pratiğiyle yeterince örtüşmeyen politikaların istenilen sonuçları vermediğini vurgulayarak “Büyüme kalkınma için tek başına yeterli olmuyor, hatta maalesef fakirleşerek büyüyorsunuz” dedi.

‘HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ EKONOMİ AÇISINDAN LÜKS DEĞİL, GEREKLİLİK’

Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, uluslararası taahhütlere sadakat, düşünce ve ifade özgürlüğü toplumumuz ve ekonomimiz açısından birer lüks değil gerekliliktir. Yargı bağımsızlığının ağır bir erozyona uğraması, vatandaşların adalete güvensizliğinin başlıca nedenidir. Hepimizin bildiği gibi adalet mülkün yani devletin temelidir. O temel sağlam olmak zorundadır.”

ÖZİLHAN: PİYASANIN İŞLEYİŞİNE YAPILAN MÜDAHALELER EKONOMİYİ DAHA DA BOZAR

Toplantıda konuşan isimlerden bir diğeri de, TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan’dı.

Gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için yeni bir tarım politikası oluşturulması gerektiğini vurgulayan Özilhan, dünyadaki gelişmeler ve içeride uygulanan iktisadi politikalarla birlikte ülke risk priminin daha da yükseldiğini söyledi.

“Enflasyondaki artış hızı daha önce görmediğimiz düzeyde” diyen Özilhan, şöyle devam etti:

“Piyasanın işleyişine yapılan müdahaleler ekonomiyi daha da bozar.

Ekonomiyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir raya oturtabilmek için uzmanların, teknisyenlerin ve akademisyenlerin de görüşlerine kulak vermek gerek.

Yatırımlar sadece düşük faiz politikasıyla sağlanmaz.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları