29 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

TUTUKLU İRANLI YÖNETMEN CAFER PANAHİ’YE VENEDİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖZEL ÖDÜL

Ana Sayfa » GÜNCEL » TUTUKLU İRANLI YÖNETMEN CAFER PANAHİ’YE VENEDİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖZEL ÖDÜL

Eklenme : 12.09.2022 - 11:29

TUTUKLU İRANLI YÖNETMEN CAFER PANAHİ’YE VENEDİK FİLM FESTİVALİ’NDE ÖZEL ÖDÜL
Tutuklu İranlı yönetmen Cafer Panahi cumartesi günü 79. Venedik Film Festivali’nde kendisinin filmin baş karakterini canlandırdığı “No Bears / Ayılar Yoktur” filmi ile Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Son filminde baskı gören İranlı bir yönetmenin hayat hikayesini anlatan 62 yaşındaki Panahi, İtalya’ya gidemediği için ödülünü yokluğunda filmin diğer oyuncuları aldı.

Filmin oyuncularından Mina Kavani, festivalde bir mesaj okuyarak “Hepimiz sinemanın gücü ve Cafer Panahi adına buradayız” dedi.

Panahi geçen hafta kendisi gibi tutuklu olan İranlı yönetmen Muhammed Resulof’un eş imzacısı olduğu bir mektubu festival yönetimine göndermişti.

Mektupta İran yönetimini bağımsız film yapımcılarına “suçlu” muamelesi yapmakla suçlayan Panahi ve Resulof,  “İran sinemasının tarihi, sansüre karşı ve bu sanatın devamlılığını sağlamak için savaşan bağımsız sinemacıların varlığına tanıklık etmektedir. Bunların bazılarının filmleri yasaklandı, bazıları sürgüne zorlandı, bazılarıysa tecride maruz kalıyor” ifadelerini kullandı.

2000 yılında Venedik Film Festivali’nde ‘The Circle / Daire’ filmiyle Venedik Film Festivali’nde ‘Altın Aslan’ ödülünü kazanan Panahi diğer iki yönetmenle birlikte temmuz ayında rejime karşı propaganda suçlamasıyla tutuklanmıştı.

2018’de Cannes Film Festivali’nde ise ‘Üç Hayat’ filmi ile en iyi senaryo ödülü alsn Panahi ‘Tahran Taksi’ filmi ile de Berlin’de ‘Altın Ayı’ ödülünü kazanmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları