28 Eylül 2021 - Hoş geldiniz

UFUK URAS: 12 EYLÜL RUHUNA EN BÜYÜK DARBE 15 TEMMUZ’DA VURULDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » UFUK URAS: 12 EYLÜL RUHUNA EN BÜYÜK DARBE 15 TEMMUZ’DA VURULDU

Eklenme : 12.09.2021 - 23:17

UFUK URAS: 12 EYLÜL RUHUNA EN BÜYÜK DARBE 15 TEMMUZ’DA VURULDU

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Uras, “12 Eylül ruhuna en büyük darbenin 15 Temmuz’da vurulduğu” görüşünü dile getirdi.

Ufuk Uras, 12 Eylül’ün yıldönümünde Sabah gazetesinden İsa Tatlıcan’a konuştu. Tatlıcan’ın soruları ve Ufuk Uras’ın yanıtlarından bir kısım şöyle:

Türkiye solu zaman zaman darbeler ve cuntalarla anıldı. Solun Türkiye’de bir demokrasi sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye solunun tamamını aynı sepete koymak uygun olmayabilir. Sadece Türkiye solunda değil genel Türkiye siyasetinde İttihat Terakki zihniyetinin yaşamaya devam ettiğini görürsünüz. İttihat Terakki 19. yüzyılda kaldı ama, o kodlar hala devam ediyor. Babıali baskınında İttihat Terakki’nin yanında yeraldığınız sürece darbelere karşı inandırıcı olamazsınız.

Bizim bu Jöntürk jakoben geleneği sorgulamamız lazım. Bakın 27 Mayıs darbesinin üzerinden 60 sene geçti. CHP yeni yeni sorgulamaya başladı. 9 Mart cuntası çizgisi, Mihri Belli’nin MDD çizgisi, kendini güncelleyerek günümüzde yaşamaya devam ediyor.

9 Mart cuntasının ruhu Türkiye solunda hala yaşıyor mu?

Evet hala yaşıyor. Bizim siyasi varoluşumuz zaten bu çizgiden kopmakla başladı.

Halk 27 Mayıs’ta, 12 Mart’ta, 12 Eylül’den neden sokağa dökülmedi? 15 Temmuz direnişini diğerler darbelerler ayıran sizce ne oldu?

Bu bir birikim ve deneyim meselesi. 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtıradan gelen bir birikim. Tabi FETÖ’ye karşı olan öfke de bu birikimde rol oynadı. Benim için 15 Temmuz bir milattır. 12 Eylül ruhuna en büyük darbe 15 Temmuz’da vuruldu.

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları