20 Mayıs 2022 - Hoş geldiniz

UKRAYNA: RUSYA’NIN SALDIRILARINDA 103 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Ana Sayfa » DÜNYA » UKRAYNA: RUSYA’NIN SALDIRILARINDA 103 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Eklenme : 16.03.2022 - 17:26

UKRAYNA: RUSYA’NIN SALDIRILARINDA 103 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ
Harkiv 

Ukrayna’da Rusya’nın saldırıları sürerken, can kaybı da artıyor. Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktova, Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Rus saldırıları sırasında bugüne kadar 103 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Başsavcı, Rus güçlerinin saldırıları sırasında toplam 400 eğitim tesisinin isabet aldığını ve bunlardan 59’unun hasar gördüğünü ifade etti.

Ülkenin doğusundaki Harkiv kenti bölgesel yönetimi tarafından verilen bilgilere göre de Rusya’nın işgale başladığı 24 Şubat’tan bu yana kentte 500 kişi yaşamını yitirdi. Ancak Rusya, “askeri operasyon” sırasında sivilleri hedef almadığını öne sürüyor.

Ukrayna: Rus ordusu gücünün yüzde 40’ını kaybetti

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından Salı gecesi yapılan açıklamada, Rus ordusunun gücünün yaklaşık yüzde 40’ını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, ordu içindeki bu birimlerin ya tamamen yok edildiği ya da savaş kabiliyetini kaybettiği ifade edildi ancak sayı verilmedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında, özellikle çatışmaların sürdüğü Mariupol’da durumun kritik olduğuna dikkat çekildi. Burada Rus birliklerinin kenti doğu ve batıdan abluka altına aldığı belirtildi, fakat Rus ordusunun da burada kayıplar verdiği vurgulandı.

Mariupol'da bombardımandan korunmaya çalışan siviller

Yaklaşık 20 bin sivil Mariupol’u terk etti

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Vadim Denisko, ülkenin güneydoğusundaki liman kenti Mariupol’dan ise şimdiye kadar yaklaşık 20 bin kişinin özel araçlarla şehri terk ettiğini açıkladı. Kentten yaklaşık 200 bin kişinin tahliye edilmesi öngörülüyordu. Rus birliklerinin abluka altına aldığı kente yaklaşık iki haftadır su ve elektrik verilemediği, ısıtma sistemlerinin çalışmadığı belirtiliyordu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de, Salı günü ülke genelinde yaklaşık 30 bin sivilin çatışmaların sürdüğü kent ve köylerden tahliye edildiği bilgisini verdi. Ancak Mariupol’a gönderilmesi öngörülen bir yardım konvoyunun Rus askerler tarafından kente girmesinin engellendiği kaydedildi.

İnsani koridor belirsizliği

Ukraynalı bir yetkili ise Mariupol’dan sivillerin tahliyesine devam edilebilmesi için Çarşamba günü de insani koridor açılıp açılamayacağının “çözülememiş bir sorun” olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Irına Vereşçuk da, Rus güçlerin kentte bir hastanede kontrolü ele geçirdiğini, yaklaşık 400 personel ve hastanın rehin tutulduğunu duyurdu.

kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları