UKRAYNA TÜRKİYE’DEN GİDEN 38 TON DOMATESİ, RUSYA 60 TON DOMATES VE ÇİLEĞİ SAĞLIĞA ZARARLI MADDE İÇERDİĞİ GEREKÇESİYLE GERİ ÇEVİRDİ. SORU ŞU: BUNLAR İÇ PİYASAYA MI SÜRÜLECEK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » UKRAYNA TÜRKİYE’DEN GİDEN 38 TON DOMATESİ, RUSYA 60 TON DOMATES VE ÇİLEĞİ SAĞLIĞA ZARARLI MADDE İÇERDİĞİ GEREKÇESİYLE GERİ ÇEVİRDİ. SORU ŞU: BUNLAR İÇ PİYASAYA MI SÜRÜLECEK?

04.05.2019 - 10:24

UKRAYNA TÜRKİYE’DEN GİDEN 38 TON DOMATESİ, RUSYA 60 TON DOMATES VE ÇİLEĞİ SAĞLIĞA ZARARLI MADDE İÇERDİĞİ GEREKÇESİYLE GERİ ÇEVİRDİ. SORU ŞU: BUNLAR İÇ PİYASAYA MI SÜRÜLECEK?

Ukrayna, Türkiye’den getirilen 38 ton domatesin ‘sağlığa zararlı madde içerdiği’ gerekçesiyle iade etti.

Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi’nden yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Nikolayev ve Dnipro illerinde Türkiye’den gelen toplam 38 ton domateste yapılan incelemede Güney Afrika güvesine rastlandığı bildirildi.

İnsan sağlığına zararlı madde içerdikleri tespit edilen domateslerin Türkiye’ye geri gönderildiği belirtildi.

TÜRKİYE’YE UYARI YAZISI YOLLANDI

Açıklamada ayrıca, Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi’nin, Ukrayna’nın hijyen standartlarına uymayan ürünlerin ülkeye bir daha gönderilmemesi için Türkiye’ye uyarı yazısı yolladığı kaydedildi.

Yaklaşık 2 hafta önceyse Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’den gönderilen 60 ton domates ve çileği, içinde tehlikeli tarım haşeresinin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişini yasaklayarak geri çevirmişti.

Bu son iki gelişme Türkiye’de tarımsal faaliyetin ne kadar denetimsiz bir biçimde sürdürüldüğünü de gözler önüne serdi. Dış ülkelere ihraç edilen tarım ürünlerinde saptanan yüksek oranlardaki haşere ile mücadele ilaçlarına bir sınırlama getirilmemesi, insan sağlığı açısından büyük riskler taşıyor.

Geriye gönderilen ürünlerin imha edilmesi gerekirken iç piyasaya sürülmesini hangi kurum, nasıl engelleyecek?

Bu soru kuşkuya yer bırakmayacak şekilde yanıtlanmadığı sürece,  Türkiye’de insan sağlığının apaçık tehdit altında olduğu gerçeği ortada durmaya devam edecek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :