4 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

UKRAYNA’DAN RUS EDEBİYATI VE MÜZİĞİNE KARŞI SON HAMLE: ”DERUSFİKASYON”

Ana Sayfa » GÜNCEL » UKRAYNA’DAN RUS EDEBİYATI VE MÜZİĞİNE KARŞI SON HAMLE: ”DERUSFİKASYON”

Eklenme : 20.06.2022 - 14:45

UKRAYNA’DAN RUS EDEBİYATI VE MÜZİĞİNE KARŞI SON HAMLE: ”DERUSFİKASYON”

24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal harekatını başlatan Rusya lider Vladimir Putin, harekattan kısa süre önce yaptığı konuşmada ‘Ukrayna’yı Nazilerden arındırma’ hedefine gönderme yapmış ve bu süreç daha sonra Rus yetkililer tarafından ‘denazifikasyon’ olarak adlandırılmıştı.

Ukrayna’daki savaş dördüncü ayını doldurmaya hazırlanırken, benzer bir tartışma şimdi de Ukrayna parlamentosunda yaşanıyor. Ama bu kez ‘derusfikasyon’ olarak, yani Ruslardan arındırma…

Kiev yönetimi Rus işgali nedeniyle iki ülke arasındaki kültürel bağları zayıflatmak isterken, Ukrayna parlamentosu geçtiğimiz günlerde geçirdiği iki yasayla Rus edebiyatı ve Rus müziğine yönelik ciddi kısıtlamalar getirdi.

Yeni yasalardan biri Rus vatandaşları tarafından yazılan kitapların basılmasını yasaklıyor. Rus vatandaşlığından vazgeçip Ukrayna pasaportu alan yazarlar ise yasaktan muaf tutuluyor. Yasağın sadece 1991’de SSCB’nin çöküşünden sonra Rus vatandaşlığını ellerinde tutanlar için uygulanması öngörülüyor.

Yeni yasa ayrıca Rusya, Belarus ve işgal edilen Ukrayna topraklarında basılan kitapların ithalatını yasaklıyor ve başka bir ülkeden ithal edilen Rusça kitapların ithalatı için özel bir izin alınmasını öngörüyor.

RUS MÜZİKLERİNE DE KISITLAMA

Ukrayna parlamentosundan geçen bir diğer yasa ise 1991 sonrası Rus vatandaşları tarafından yapılan müziğin medyada ve toplu taşımada yayınlanmasına kısıtlama getiriyor. Ayrıca TV ve radyo yayınlarında yer alan Ukraynaca müzik kotalarının artırılmasını öngörüyor.

İki düzenlemenin de yasalaşması için devlet başkanı Zelenskiy tarafından onaylanması gerekiyor.

Kiev yönetimi, ‘derusifikasyon’ olarak adlandırılan sürecin yüzyıllar süren Ukrayna kimliğini yok etme çabalarını tersine çevirmek için gerekli olduğunu savunuyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları