1 Ekim 2022 - Hoş geldiniz

ÜLKELERİNDE TARİKATLARLA İÇ İÇE YAŞAYAN SURİYELİLERİN BU BAĞLARI TÜRKİYE’DE DE SÜRÜYOR..ŞEYH UBEYDULLAH EL KADİRİ’NİN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÜLKELERİNDE TARİKATLARLA İÇ İÇE YAŞAYAN SURİYELİLERİN BU BAĞLARI TÜRKİYE’DE DE SÜRÜYOR..ŞEYH UBEYDULLAH EL KADİRİ’NİN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

Eklenme : 15.09.2021 - 9:21

ÜLKELERİNDE TARİKATLARLA İÇ İÇE YAŞAYAN SURİYELİLERİN BU BAĞLARI TÜRKİYE’DE DE SÜRÜYOR..ŞEYH UBEYDULLAH EL KADİRİ’NİN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

 

‘Şeyh Ubeydullah El Kadiri, çok sayıda kişiye icazet verdi. Devletin takip etmesi gerekir. Bu tarikatın en etkili olduğu yerlerden birisi Gaziantep. Tarikatın, önemli ölçüde taraftarı var.’

Ülkelerinde tarikat mensubu olan Suriyelilerin, Türkiye’de de bu bağlarını sürdürdüğüne işaret eden Sözcü gazetesi köşe yazarı Saygı Öztürk, Suriye kökenli bir tarikatın Türkiye’de yayıldığını yazdı. Söz konusu tarikatın, Türkiye vatandaşlarına da ‘icazet’ verdiğini aktaran Öztürk, “Bunların başında Şeyh Ubeydullah El Kadiri’nin olduğu Şâzelîlik öne çıkıyor” diye belirtti.

Tarikat yapılanmasını bilen bir hocayla durumu konuştuğunu aktaran Öztürk, söz konusu hocanın “Büyük bir tehlike var. Çocuklar, gençler bu tarikatla yönlendiriliyor. Devletin takip etmesi lazım. Bu şeyhin, 30-40 tane halifesi olduğunu söylüyorlar. En etkili olduğu yerlerden birisi Gaziantep. Tarikatın, Türk vatandaşlarından önemli ölçüde taraftarı var” dediğini paylaştı.

Hocanın, istihbaratın bunlarla ilgili araştırma yapmasını istediğini kaydeden Öztürk’ün “Suriyelilerin tarikatı, Türkiye’ye yayıldı” başlıklı yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Ülkemizde 4 milyon civarında Suriyeli bulunuyor. Ülkelerinde tarikat mensubu olanlar, ülkemizde de tarikatlarla bağlarını sürdürüyor. Dahası, tarikat şeyhinin Türk vatandaşlarına da icazet vermesiyle birlikte giderek yayılıyor.  Bunların başında Şeyh Ubeydullah El Kadiri’nin olduğu Şâzelîlik öne çıkıyor.

Bu konuyu, tarikat yapılanmasını bilen hocayla konuştum. İşte anlattıklarından bir bölüm:

“Türkiye’de, Şeyh Ubeydullah El Kadiri, 30-33 yaşlarında çok sayıda kişiye icazet verdi, vermeye de devam ediyor. Ondan icazet aldığını söyleyenler de memleketlerinde faaliyetlerini yürütüyor. Bunların hedeflerinde de Atatürk var. Devamlı Atatürk’e hakaret ediyorlar.

Burada büyük bir tehlike var. Ama görmüyorlar. Çoluk-çocuk, gençler bu tarikatla yönlendiriliyor. Pıtrak gibi tarikat yapılanması ortaya çıkıyor. Önüne gelene icazet verdi. Bunları devletin takip etmesi gerekir. Bu şeyhin, 30-40 tane halifesi olduğunu söylüyorlar. Bu tarikatın en etkili olduğu yerlerden birisi Gaziantep. Tarikatın Türk vatandaşlarından önemli ölçüde taraftarı var.

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ne yapıyor? Yanlışları görüp, halka bunun yanlış olduğunu anlatmalı. Devletin istihbaratı bunlarla ilgili araştırma yapmalı, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’yla iş birliği içinde olmalı. Diyanet, görevini ihmal ettiği için bugün bu kadar tarikat, cemaat ortaya çıktı.”

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları