9 Aralık 2021 - Hoş geldiniz

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN TALİBAN RAPORU: 4-6 TEMMUZ TARİHLERİNDE GAZNE’DE Şİİ İNANCINA MENSUP EN AZ 9 KİŞİYİ BOĞARAK, KOLLARINI KESEREK KATLETTİLER..

Ana Sayfa » DÜNYA » ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN TALİBAN RAPORU: 4-6 TEMMUZ TARİHLERİNDE GAZNE’DE Şİİ İNANCINA MENSUP EN AZ 9 KİŞİYİ BOĞARAK, KOLLARINI KESEREK KATLETTİLER..

Eklenme : 20.08.2021 - 12:58

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN TALİBAN RAPORU: 4-6 TEMMUZ TARİHLERİNDE GAZNE’DE Şİİ İNANCINA MENSUP EN AZ 9 KİŞİYİ BOĞARAK, KOLLARINI KESEREK KATLETTİLER..

Uluslararası Af Örgütü, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın, Şii inancına mensup olan Hazara azınlığından dokuz kişiyi işkence ederek öldürdüğünü ileri sürdü. Raporda, 4-6 Temmuz tarihleri ​​arasında Taliban’ın Gazne kentinde en az dokuz kişiyi ‘katlettiği’ belirtildi. Uluslararası Af Örgütü, söz konusu olayın Taliban yönetiminin ‘korkunç bir işaretçisi’ olduğunu kaydetti.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre görgü tanıklarına dayandırılan raporda, Gazne’ye giren militanların köylerdeki evleri yağmaladığı bazı kişileri alıkoyduğu öne sürüldü. Rapora göre altı kişi vuruldu, üç kişi işkence edilerek öldürüldü. Bir kişinin boğularak öldürüldüğü ve kollarının kesildiği, bir cesedin de parçalara ayrıldığı iddia edildi.

“Bu cinayetlerin soğukkanlı vahşeti, Taliban’ın sicilini hatırlatıyor ve Taliban yönetiminin neler getirebileceğinin korkunç bir göstergesi” diyen Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, etnik ve dini azınlıkların risk altında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde Taliban militanlarının, Hazara azınlığın önde gelen liderlerinden Abdül Ali Mazari’nin Bamyan’daki heykelini yıktığı bildirilmişti. Taliban’ın 1996 yılında öldürdükleri Şii lider Abdül Ali Mazari’nin heykelini patlayıcılarla yok ettiği kaydedilmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları