ÜMİT KOCASAKAL: ”TÜRKİYE’DE KADIN SORUNU DEĞİL, ERKEK SORUNU VAR.”

Ana Sayfa » EĞİTİM KADIN GENÇLİK » ÜMİT KOCASAKAL: ”TÜRKİYE’DE KADIN SORUNU DEĞİL, ERKEK SORUNU VAR.”

11.07.2018 - 21:51

ÜMİT KOCASAKAL: ”TÜRKİYE’DE KADIN SORUNU DEĞİL, ERKEK SORUNU VAR.”

Erkeği “adam” kılan kadındır ve kadın zaten emekçidir.

Türkiye’de bir “kadın sorunu” değil, kadına bakış açısı ve kafa yapısı sebebiyle bir “erkek sorunu” vardır. Öncelikle çözümlenmesi gereken sorun budur.

Kadına yönelik bunca cinayet, saldırı ve şiddet varken kutlanacak değil, çözüm getirilmesi gereken bir durum vardır. Bu da boş laflarla, hamasetle, nutukla olmaz.

Kadına karşı şiddeti tetikleyen, onaylayan, meşrulaştıran iklim değişmelidir. Bunun da tek yolu, hurafelerden arınmış, akıl ve bilimi esas alan bir eğitim ve toplum düzenidir; Cumhuriyet değerlerine sımsıkı sarılmaktır.

“Yeryüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir… İnsan topluluğu, kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Mümkün mü ki, bu kitlenin bir parçasını ilerletirken ötekini ihmal edelim de kitlenin tümü ilerleyebilsin?…

Mümkün mü ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kesimi göklere yükselebilsin? Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleriyle yürümezse, o toplumun ilerlemesine, uygarlaşmasına, fen bakımından imkân, bilim yönünden ihtimal yoktur.”

M.Kemal Atatürk

 

Kaynak habersom. com

Ümit Kocasakal: Türkiye’de kadın sorunu değil, erkek sorunu var

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :