ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- UYARIYORUZ: YAKLAŞAN BİR TEHLİKE DAHA VAR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- UYARIYORUZ: YAKLAŞAN BİR TEHLİKE DAHA VAR.

12.11.2018 - 17:54

ÜNSAL ÖZTÜRK YAZDI- UYARIYORUZ: YAKLAŞAN BİR TEHLİKE DAHA VAR.

AB Komisyonu tarafından ülkemizin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde kaydettiği gelişmeleri değerlendirmek üzere 1998 yılından itibaren her yıl ekim/kasım aylarında Türkiye’ye yönelik olarak İlerleme Raporu yayınlanmaktadır.

 

Bu raporların bazılarında Ulu Önder Atatürk’e hakaretin suç olmaktan çıkartılması istenmektedir. Buna AKP Hükümeti’nin ses çıkartmaması bir tarafa, bu konuda AB ile beraber karşılıklı paslaştığı bile söylenebilir. Yani Arap çöl bedevi kültürü ve zihniyeti ile Avrupa emperyalizminin işbirliğinden rahatlıkla söz edilebilir.

 

Bu ifadeyle de aslında AB tarafından açıkça söz konusu kanunun iptal edilmesi istemektedir.

 

2010 Tarihli AB İlerleme Raporu

Söz konusu raporun 21. sayfasının 3. paragrafında ise, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu ihlal ettiği iddia edilen videoların yayınlanmasını takiben, Mayıs 2008 – Kasım 2010 arasında Türkiye’den Youtube’a resmi erişim sağlanamadığı ve bu video paylaşım sitesine dair diğer davalar hala devam etmekte olduğu, ayrıca daha başka internet sitelerinin de bu nedenle birkaç yıldır yasaklı olduğu belirtilmektedir.

 

Ayrıca aynı paragrafın devamında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, ifade özgürlüğünü sınırladığı ve vatandaşların bilgiye erişim hakkının kısıtlandığı vurgulanmaktadır.

 

Atatürk’e hakaret, 5651 sayılı Kanun kapsamındaki katalog suçlar arasında yer almakta olup, AB tarafından 1951 tarihli Kanun ile 2007 tarihli 5651 sayılı Kanun kapsamında yer alan Atatürk’e hakaret suçuna ilişkin düzenlemenin iptal edilmesi istenmektedir.

 

2011 Tarihli AB İlerleme Raporu

Söz konusu raporun 25. sayfasının 7. paragrafında ise,Türk ceza mevzuatının son derece sorunlu olmaya devam ettiği, ifade özgürlüğünün sınırlanmasında orantısız olarak kullanılmaya açık olduğu, Basın Kanunu ve Atatürk’ün korunmasının ifade özgürlüğünü kısıtlamak için kullanıldığı yönünde bir eleştiri getirilmektedir.

 

Bu ifadeyle de, AB tarafından Ulu Önder Atatürk’e hakaretin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi vurgulanmaktadır.

 

Sonuç ve Değerlendirmeler

Atatürk’ün yıllarca cephede savaştığı Yunan Başbakanı Venizelos başta olmak üzere çok sayıda komutan ve devlet adamı, Atatürk’ün askeri dehasına ve devlet adamlığına hayran olduklarını çeşitli vesilelerle açıklamış oldukları tarihi bir gerçektir. Venizelos bile Yunan Başbakanı olduktan sonra Atatürk’e olan hayranlığını gizleyememiştir.

 

Venizelos bile 12.1.1934 tarihinde Nobel Ödülü Komitesi Başkanlığı’na başvurarak Atatürk’e barış ödülü verilmesini teklif ettiği bilinmektedir.

 

Bilindiği üzere, CHP’nin AB Komisyonu nezdinde Brüksel’de daimi temsilciliği bulunmaktadır. Buranın görevi, Ülkemizin AB çalışmaları çerçevesinde CHP’yi anlık ve doğru bir şekilde bilgilendirmektir.

 

Şimdi gelelim asıl soruya!

 

Bu ve buna benzer bilgiler CHP Genel Merkezi’ne gelmedi ise, ilgililer hakkında gerekli işlem yapıldı mı, ne yapıldı, yapılmadı ise neden yapılmadı?

 

Bu bilgiler CHP’ye zamanında geldi ise, neden kamuoyu ile paylaşılmadı?

 

Gaflet ve hıyanet arasında çok ince bir çizgi vardır?

 

Bu açıdan CHP Genel Merkezi’nin çok dikkatli olması gereken bir husus burası değilse neresidir?

 

Nitekim bir Parti, kurucusu hakkında planlanan oyunu görmüyorsa, göremiyorsa, sebebi ne olursa olsun gafletten de öteyedir.

 

Buna sadece gaflet demek, bu açıdan biraz hafif kalır.

 

Ünsal ÖZTÜRK

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :