7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN BAŞLAMA İHTİMALİNİN OLMADIĞI VURGULANAN AVRUPA PARLAMENTOSU 2021 TÜRKİYE RAPORU’NA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TEPKİ: SIĞ VE VİZYONSUZ

Ana Sayfa » DÜNYA » ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN BAŞLAMA İHTİMALİNİN OLMADIĞI VURGULANAN AVRUPA PARLAMENTOSU 2021 TÜRKİYE RAPORU’NA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TEPKİ: SIĞ VE VİZYONSUZ

Eklenme : 07.06.2022 - 22:27

ÜYELİK MÜZAKERELERİNİN BAŞLAMA İHTİMALİNİN OLMADIĞI VURGULANAN AVRUPA PARLAMENTOSU 2021 TÜRKİYE RAPORU’NA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TEPKİ: SIĞ VE VİZYONSUZ

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla Avrupa Parlamentosu’nun (AP) tavsiye kararı niteliğinde olan 2021 Yılı Türkiye Raporu’na tepki gösterdi. Açıklamada, “Ülkemiz ve AB arasındaki ilişkilerin karşılıklı çabalarla güçlendirilmesi ihtiyacı ortadayken, AP’nin sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla bu ihtiyacı görmezden gelerek, raporda önyargılı ve gerçeklikten kopuk değerlendirmelerde bulunmasını kabul etmiyor ve reddediyoruz” denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AP’nin 2021 Türkiye Raporu değerlendirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkemiz ve AB arasındaki ilişkilerin karşılıklı çabalarla güçlendirilmesi ihtiyacı ortadayken, AP’nin sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla bu ihtiyacı görmezden gelerek, raporda önyargılı ve gerçeklikten kopuk değerlendirmelerde bulunmasını kabul etmiyor ve reddediyoruz.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİ AP İÇERİSİNDE YUVALANIYOR’

AP’den öncelikli beklentimiz, dar görüşlü çevrelerin gündemine alet olmaması ve katılım müzakere sürecinin canlandırılması için AB kurumlarına yönelik teşvik edici bir tutum sergilemesidir. Maalesef AP bugüne kadar bunun tam tersi bir tutum takınmıştır. Terör örgütü üyelerinin AP içerisinde yuvalanmalarına ve terör propagandası yapmalarına dahi müsamaha gösteren AP’nin bu tutumu aslında şaşırtıcı da değildir. AP böylece Türk kamuoyu nezdinde hem inandırıcılığını hem de güvenirliğini yitirmiştir.

Bu nedenle, raporda yer alan ülkemize dair demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına ilişkin iddialar ile Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında bir iki AB üyesinin dar görüşlü çıkar sağlama çabalarını yansıtan temelsiz görüşlerin bizim için hiçbir hükmü bulunmamaktadır.

Bizim AB’den beklentimiz, öncelikle tüm AB kurumlarının Türkiye’ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi, bu çerçevede katılım sürecinin canlandırılması, Vize Serbestisi Diyaloğu’nun hızlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin başlatılması, terörle mücadelede işbirliğinin artırılması, göç işbirliği kapsamında özellikle Gönüllü İnsani Geri Kabul Planı’nın hayata geçirilmesidir.

Bu konularda atılacak adımları teşvik etmek yerine, Türkiye’yi sığ bir bakış açısıyla değerlendiren bu rapor AP’nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneğini teşkil etmekte ve sadece AP’nin itibarını zedelemektedir.”

AP 2021 TÜRKİYE RAPORU

Türkiye ile AB arasında “mesafe kapanmadığı” belirtilen raporda, AB ile üyelik müzakerelerinin başlama ihtimali olmadığı vurgulandı. Mevcut 622 parlamenterin oy kullandığı oturumda 448 ‘evet’, 67 ‘hayır’ ve 107 ‘çekimser’ oyla kabul edilen raporda Türkiye’ye dönük ifade özgürlüğü kapsamında tepkiler yer aldı.

Raporda Türkiye’deki mevcut ekonomik durum “kaygı verici” olarak tanımlanıyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığın “bağımsız olması gereken Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gibi kurumlara müdahale etttiği, müdahaleler nedeniyle bu kurumlara güvensizliğin arttığı” savunuluyor. Bu iki kurumun işleyişinin bağımsızlığı “AB üyeliği için elzem bir kriter” olarak gösteriliyor.

Hukuk devletine saygı alanındaki kötü performansın Türkiye’nin “marka imajı” üzerindeki olumsuz etkisine işaret edilen raporda, “hukuksal güvenliğin olmaması yabancı yatırımları ciddi biçimde tehlikeye sokabilir” ifadelerine yer veriliyor. Rapor, Türk hükümetini, “Osman Kavala davasında AİHM kararına açıkça meydan okuyarak, AB üyelik sürecini yeniden başlatma emellerini kasten imha etmekle” suçluyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları