UYUŞTURUCU VE AĞRI KESİCİLER ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VAR? SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- ABD’DE ARTAN UYUŞTURUCU KULLANIMI, AĞRI KESİCİLER VE JOHNSON& JOHNSON

Ana Sayfa » GÜNCEL » UYUŞTURUCU VE AĞRI KESİCİLER ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VAR? SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- ABD’DE ARTAN UYUŞTURUCU KULLANIMI, AĞRI KESİCİLER VE JOHNSON& JOHNSON

29.05.2019 - 21:47

Sönmez Çetinkaya

Sönmez Çetinkaya

yazarın tüm yazıları
UYUŞTURUCU VE AĞRI KESİCİLER ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VAR? SÖNMEZ ÇETİNKAYA YAZDI- ABD’DE ARTAN UYUŞTURUCU KULLANIMI, AĞRI KESİCİLER VE JOHNSON& JOHNSON

Bir süredir izlediğim, ABD’nin günlük haber sitesi Vox Sentences’da yer alan birçok kısa haber arasında, bir haber dikkatimi çekti. Haber, ABD’nin Oklahoma Eyaleti Başsavcısı Mike Hunter’ın uyuşturucu salgını konusundaki çalışmaları hakkındaydı.

Habere göre başsavcı, uyuşturucu salgınının artmasında katkıları olma ihtimalinden ötürü iki yıl önce, aralarında dünya çapında tanınmışlıkları da olan bazı ilaç firmaları hakkında soruşturma başlatmış.

Başsavcı,  Purdue Pharma, Teva ve Johnson&Johnson (J&J) adındaki ilaç firmalarının, agresif pazarlama taktikleri yanında, yanlış yönlendirici reklamlarıyla uyuşturucu salgınına katkıda bulunduklarını iddia etmiş.

 

 

Bu iddianın üzerine Purdue Pharma ve Teva adındaki iki firma soruşturmadan kurtulmak için başsavcı ile anlaşma yoluna gitmişler. Anlaşma ile, ilk firma 270 milyon $, ikincisi ise 85 milyon $ ödemeye razı olmuş.

Ancak sadece ABD’nin değil bütün dünyanın en büyük ilaç firmalarından biri olan J&J ise anlaşmaya yanaşmadığı için, Oklahoma Eyalet Hükümeti ile milyarlarca $’lık bir dava ile karşı karşıya kalmış.

Eyalet savcıları, firmanın ürettiği ağrı kesicilerin pazarlanmasında yanıltıcı pazarlama yöntemleri kullanmakla kalmayıp, ilaçların alışkanlık riskini önemsiz gösterdiğini iddia ediyorlar.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, ABD’de ülke çapında her gün 130 kişi uyuşturucu yüzünden hayatını kaybediyor. Yine bu merkezin istatistiklerine göre, 2017 yılında yüksek dozdan ölen 70200 kişiden % 68’inin ölüm nedeni, yasal olmayan uyuşturucu ihtiva eden ilaçların kullanılmasıymış.

 

 

Oklahoma savcılarının iddianamesinden edinilen bilgilere göre, eyalet tarihinin insan eliyle yaratılmış en kötü halk sağlığı sorununa dönüşen bu durumun, en önde gelen sorumlusu olarak J&J firması gösteriliyormuş.
Ayrıca firma ithal ettiği ham maddeleri kendi kullandığı gibi, diğer ilaç firmalarına da veriyormuş.

Geçtiğimiz salı günü Norman şehrinde yapılan davanın açılışında sunulan dosyada,  J&J’in, OxyContin adında reçete ile satılan ağrı kesiciyi üreten Purdue Pharma ve İsrail kökenli Teva İlaç Firması’yla, 1990’lı yıllardan bu yana izledikleri yanıltıcı pazarlama yöntemleri ile, doktorları uyuşturucu içeren ilaçları reçetelerine yazma konusunda yönlendirdikleri iddiası yer almış.

Eyalet avukatı Brad Beckworth’un söylediğine göre; J&J, pazarladığı uyuşturucuların ” günlük kullanım için zararsız ve etkin ” olduğunu belirtirken alışkanlık yapma riskini düşük göstermek suretiyle piyasada daha çok ilaç arzı yaratmış.

 

Oklahoma Başsavcısı da mahkemeye verdiği beyanda, adı geçen firmaların eylemlerinden sorumlu tutulması gerektiğine işaret ederek, eyalet tarihinin insan eliyle yaratılmış en kötü halk sağlığı krizi ile karşı karşıya olunduğunu ifade etmekle yetinmemiş; bu krizin Oklahoma Eyaleti için yıkıcı etkileri olduğunu açıkça ortaya koymuş.

J&J’in avukatı Larry Ottaway ise yaptığı savunmada, firmanın pazarlama stratejilerinin ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından 2009’da belirlenenden farklı olmadığını, firmanın ürettiği ağrı kesicilerin doğru kullanılması halinde, nadiren alışkanlığa neden olduğunu söylemiş.

Oklahoma eyaletinde görülecek bu davanın sonuçları birçok açıdan merak ediliyor.

WSJ gazetesinden Sara Randazzo’ya göre bu davanın sonucu, şimdiye değin diğer eyalet, yerel yönetimler ve özellikle Kızılderili topluluk yönetimlerinin, muhtelif ilaç firmaları hakkında yapmış oldukları  iki bin dolayındaki suç duyurularının geleceğini de etkileyecek.

Ayrıca, dava sürecinin yaygın iletişim araçlarıyla kamuoyuna da duyurulmasına karar verilmiş olması, davaya ilgiyi bir hayli arttırmış.

 

 

Politico dergisinden Paul Demko’ya göre ABD’de şimdi yaygın olarak şu soru soruluyor:

Bir ilaç firması hakkında, ülkenin en önemli sorunlarından biri haline gelen ” uyuşturucu salgını”nın sorumlusu olduğu hakkında karar verilebilecek mi?

Kanımca, günümüzde bu sorun sadece ABD’nin veya başka bir batı ülkesinin değil, neredeyse bütün insanlığı tehdit eden bir küresel sorun olarak hepimizi yakından ilgilendiriyor.

Son derece ciddi bu konuda ülkemizdeki durum hakkında, zaman zaman bazı haberler medyaya yansıyor. Duyduklarımız genellikle, başta büyük ücretli özel okullar çevresinde arada bir yakalanan satıcılara dair haberler ve bazı sanatçıların sansasyonel yargılama ve cezaevi magazininden öteye gitmiyor.

Öte yandan ülkemizde özellikle ağrı kesici laçların uyuşturucu alışkanlığına neden olup olmadığı konusunda şimdiye değin yapılmış bir araştırma var mı? Varsa da ben bilmiyorum.

Ancak bu ve bunun gibi, çocuklarımız ve gençlerimiz için yaşamsal sorular sormak kimsenin aklına gelemiyor.

Yukarıda ABD’deki ayrıntılarını özetlemeye çalıştığım sürecin nasıl sonuçlanacağını yapılacak yargılama sonucunda hepimiz göreceğiz.

Umarım bu yargılama biz ve bizim gibi ülkeler için de yol gösterici olur. Böylece eğer ağrı kesici kullanımı kaynaklı ciddi bir sorun belirlenirse, belki bizde de savcılar ABD örneği doğrultusunda harekete geçer ve sorunun büyümeden çözülmesi mümkün olur.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :