UZLAŞMA ARAYIŞLARININ SONUNDA BİR ARAYA GELEN KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’DEN ORTAK AÇIKLAMA

Ana Sayfa » GÜNCEL » UZLAŞMA ARAYIŞLARININ SONUNDA BİR ARAYA GELEN KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’DEN ORTAK AÇIKLAMA

12.12.2018 - 21:09

UZLAŞMA ARAYIŞLARININ SONUNDA BİR ARAYA GELEN KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’DEN ORTAK AÇIKLAMA

CHP ile İYİ Parti arasında işbirliği görüşmelerinde dün akşam büyük bir kriz yaşandığı iddia edildi. İYİ Parti ile yürütülen ve uzun sürmesi nedeniyle iki partiye de artık zarar verdiği değerlendirilen ittifak görüşmeleri konusunda partilerin karşılıklı ziyaretleri yaşandı.

KILIÇDAROĞLU-AKŞENER’DEN ORTAK AÇIKLAMA

Krizin ardından CHP heyeti 18.30’da yeniden İYİ Parti’yi ziyaret etti.Anlaşmanın sağlanmasının ardından Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun görüştü. Liderler görüşmeler sonrası ortak açıklama yaptı.

Akşener, “Güzel bir çalışma oldu. Aday olan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “İşbirliği yapmanın zorluklarını bilirsiniz. Bizim gündemimizde Türkiye vardı her zamanki gibi. Güzel bir çalışma oldu. Katkılarından ötürü Akşener’e teşekkür ediyorum. Kış ortamındayız inşallah Türkiye’de bahar olacak.” diye konuştu.

ANLAŞMANIN DETAYLARI

CHP ile İYİ Parti arasında işbirliği görüşmelerinde başta Balıkesir olmak üzere birkaç ilde yaşanan anlaşmazlık görüşmeleri noktasına getirirken; dün gün boyu süren görüşme trafiğinden sonra yerel seçimlerde işbirliği yapmasına yönelik uzlaşı çıktı. Buna göre İYİ Parti, Ankara, İstanbul, İzmir , Adana, Antalya ve CHP’nin elindeki büyükşehirlerde aday çıkarmayıp CHP’yi destekleyecek. CHP krize neden olan Balıkesir’de adayını geri çekip İYİ Parti’yi destekleme kararı aldı. CHP ayrıca Kocaeli, Denizli, Samsun, Trabzon, Ordu, Kayseri’de de aday çıkarmayıp İYİ Parti’yi destekleyecek.

MERSİN VE MANİSA’DA KENDİ ADAYLARINI ÇIKARACAKLAR

Mersin ve Manisa’da işbirliği olmayacak her iki parti de kendi adayını çıkaracak. Anlaşmanın detaylarının Akşener ve Kılıçdaroğlu görüşmesinde şekillenmesi bekleniyor.

 

GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

Gün içinde iki parti arasındaki görüşmelerin sonlandırıldığı bilgisi kulislerde dolaşırken İYİ Parti temsilcileri Koray Aydın ve Cihan Paçacı CHP Genel Merkezi’ne geldi. Aydın ve Paçacı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile göşürüken CHP temsilcileri Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın odasında bir toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu, Paçacı ve Aydın’ın görüşmesi devam ederken Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı’nın da toplantıya katıldığı öğrenildi.

CHP SON TEKLİFİ

Toplantı çıkışında konuşan İYİ Parti’li Koray Aydın “Aramızda olan bir takım pürüzlerle ilgili bir takım görüşme yaptık. Akşam da Genel Başkanımız gelip sayın Kılıçdaroğlu ile görüşecek. Biz bir ön görüşme yaptık genel başkanlar zaten görüşecek. Saati belli değil.” dedi. CHP temsilcileri Seyit Torun ile Oğuz Kaan Salıcı, saat 16.45’te İYİ Parti Genel Merkezi’ne gitti. CHP heyeti İYİ Parti’ye son teklifini sundu. Kaynak Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :