18 Mayıs 2021 - Hoş geldiniz

UZUN BIÇAKLAR GECESİ

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » UZUN BIÇAKLAR GECESİ

Eklenme : 30.06.2019 - 23:21

UZUN BIÇAKLAR GECESİ

Bugün Almanya tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan “Uzun Bıçaklar Gecesi”nin  ( “Nacht der langen Messer”) 85.yıldönümü.

30 Haziran 1934 gecesi, Nazi Partisi’nin en önemli paramiliter gücü olan SA(Sturm Abtailung=Storm Troops) Hitler’in emriyle, düzenli ordu ve SS’ler tarafından kanlı baskınlarla ortadan kaldırıldı.

SA’lar ( Kahverengi Gömlekliler), Hitler’in yakın arkadaşı eski Yüzbaşı Ernst Roehm ( eşcinsel olarak bilinir) tarafından Nazi Partisini desteklemek ( mitinglerini düzenlemek,diğer partilerin mitinglerini basmak, rakipleri korkutup sindirmek) üzere katiller, hırsızlar dahil, silahlanmış kitlelerden oluşan bir güçtü.

Hitler’in 1923 “Birahane Baskını”nı gerçekleştiren de onlardı. (Bu olaydan sonra o zaman iktidarda bulunmayan Hitler 1,5 yıl hapse mahkum olmuş ve mağdur rolü oynamıştı.”Mein Kampf”ı da hapisteyken  yazmıştı.)

Ancak sayıları 2,5 milyon  kişiye ulaşan ve sokağa Yahudi ve komünistleri temizleyerek tamamen hakim olan SA’ların, orduyu ve devleti de ele geçirme çabaları Hitler’i endişelendirmiş ve düzenli ordu ve SS’lerin işbirliği ile kendi yarattığı bu gücü kanlı bir şekilde bir geceyarısı harekatıyla yok etmiştir. (Hitler’in,Roehm’in infazında bizzat hazır bulunduğu söylenir.)

Bu olaydan sonra Hitler Üçüncü Reich’ın tek hakimi olarak,diktatörlüğünü pekiştirmiştir.

Söz konusu olay diktatörlerin sokağa hakim olmak için yarattıkları ve düşmanlarını yok etmek üzere işbirliği yaptıkları paramiliter güçlerin, ileride kendileri için de bir tehdit oluşturduklarında, “ hain”oldukları suçlamasıyla imha edilebileceklerine bir örnek teşkil etmektedir.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları