2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

VAHİM ÖTESİ..HÜDA PAR’IN PROGRAMINDA LAİK EĞİTİME VE YURTTAŞLIK HAKLARINA YÖNELİK MADDELER

Ana Sayfa » GÜNCEL » VAHİM ÖTESİ..HÜDA PAR’IN PROGRAMINDA LAİK EĞİTİME VE YURTTAŞLIK HAKLARINA YÖNELİK MADDELER

Eklenme : 29.03.2023 - 8:13

VAHİM ÖTESİ..HÜDA PAR’IN PROGRAMINDA LAİK EĞİTİME VE YURTTAŞLIK HAKLARINA YÖNELİK MADDELER

Seçimlerde Cumhur İttifakı’nı destekleyen HÜDA PAR’ın parti programındaki görüşler Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter yapısını, laik eğitimi ve yurttaşların kişilik haklarını hedef alıyor.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre o maddeler şöyle:

1 – Medreselere diploma

HÜDA PAR’ın parti programında 1924’te çıkarılan Tevhidi Tedrisat Kanunu sonrası kapatılan medreselere ilişkin de maddeler yer alıyor. Programda şu ifadeler yer alıyor: “Medrese eğitiminde geçen süre zorunlu eğitim süresinden sayılmalı. Buralardan mezun olan öğrencilere denklik diploması verilmelidir.”

2 – Özerklik uygulanabilir 

HÜDA PAR’ın ulus devlet anlayışına eleştirel tavrı biliniyor. Parti programında yerel yönetimlerle ilgili kısımda “Eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi yönetim modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir.” ifadeleri yer alıyor.

3 – Özür dilenmeli 

HÜDA PAR programında Cumhuriyet karşıtı dinci isyan nedeniyle İstiklal Mahkemeleri tarafından idam edilen Şeyh Sait’le ilgili ifadeler de yer alıyor. Söz konusu ifadeler şöyle: “Başta Şeyh Sait olmak üzere Kürt âlimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli, özür dilenmelidir.”

4 – Karma eğitim olmaz

Partinin programında laik eğitim anlayışına ilişkin de karşıt ifadeler yer alıyor. Zorunlu karma eğitimden vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yapılan parti programında, “Kur’an-ı Kerim, Arapça, hadis, ilmihal ve siyer dersleri ilköğretim birinci sınıftan itibaren ders olarak okutulmalıdır. Bu alanda çalışma yapan sivil kuruluşların önündeki engeller kaldırılmalıdır”. Camilerin eğitimdeki fonksiyonundan azami derecede istifade edilmelidir” ifadeleri yer aldı.

5 – Kadının önceliği evi 

Partinin programında kadınlarla ilgili şu ifadeler yar alıyor: “Geçim yükümlülüğünü erkeğin yüklenmeli, kadın için önceliğin evi olması gerektiğine inanmaktayız.”

6 – İmam nikâhı suç değil 

İmam nikahının suç olmaktan çıkarılması gerektiğine vurgu yapılan parti programında, “Aile kurumunun kutsallığını ortadan kaldıran sapık ilişkiler toplum ve devlet tarafından meşru kabul edilemez” denildi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları