VE SARI YELEKLİLER KAZANDI: AKARYAKIT ZAMLARI GERİYE ÇEKİLDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » VE SARI YELEKLİLER KAZANDI: AKARYAKIT ZAMLARI GERİYE ÇEKİLDİ.

04.12.2018 - 13:34

VE SARI YELEKLİLER KAZANDI: AKARYAKIT ZAMLARI GERİYE ÇEKİLDİ.

Türkiye’de toplumun hiç alışık olmadığı bir haberdir zamların geriye çekilmesi.

Çünkü bu konuda ülke genelinde zamlara yönelik en ufak bir tepki olmadığından genel işleyiş kaderine razı gelmek ya da yakınmakla sınırlıdır. Örneğin sonbahar başında doların tırmanışa geçmesiyle beraber yüzde yüzlere varan fiyat artışlarından en çok doğalgaz, elektrik ve akaryakıt nasibini almıştı. Dolar eski seviyesine indiğinde yükselen fiyatlardan hiçbiri geriye çekilmemişti. Özellikle bu enerji kaynaklarını dünyada en pahalı kullanan ülke olarak Türkiye’de ortaya çıkan tablo gerçekten ilginç.

Ama Fransa’daki gelişmeler bunun tamamen tersini gösteriyor.

Fransa’da hükümet “Sarı Yelekliler” krizine çözüm arıyor. Hükümet kaynakları, Macron’un ocak ayındaki vergi artışlarını askıya alacağını açıkladı.

Protestolar
Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan “sarı yelekliler”in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Eylemciler, geçen cumartesi sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Champs-Elysees Caddesi çevresinde toplanmıştı. Polis, caddeye girmelerine izin vermediği eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Göstericiler, Paris’in caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

Polisle eylemciler arasında Champs-Elysees çevresinde zaman zaman çatışma çıkmıştı. Eylemciler, gösteride “Macron istifa” sloganları atmış ve birçok binaya Macron karşıtı yazılar yazmıştı.

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmişti. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

17 Kasım’dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :