VE YSK AKP’NİN İSTANBUL’DA OYLARIN YENİDEN SAYILMASI TALEBİNİ REDDETTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » VE YSK AKP’NİN İSTANBUL’DA OYLARIN YENİDEN SAYILMASI TALEBİNİ REDDETTİ

09.04.2019 - 6:54

VE YSK AKP’NİN İSTANBUL’DA OYLARIN YENİDEN SAYILMASI TALEBİNİ REDDETTİ

YSK, İstanbul’un 31 ilçesinde oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Yalnızca 51 sandıkta oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

YSK, AKP’nin İstanbul için yaptığı ‘tüm oylar yeniden sayılsın’ itirazı üzerine toplandı. 14 saatlik toplantının ardından YSK, talebin reddedilmesine karar verdi.

Kararı AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel açıkladı. Özel, açıklamasında, “Seçim kurulunun yerleşmiş içtihatları var. Bu içtihatlara bağlı kalarak sayım talebimizi haklı buldu. 51 sandıkta sayım kararı aldı. Diğer taleplerimiz reddedildi ama bu sürecin bittiği anlamına gelmiyor. 51 sandıkta bütün oylar sayılacak. İstanbul’da 31 ilçede yeniden sayım talebimiz reddedildi” dedi.

BÜYÜKÇEKMECE TALEBİ ERTELENDİ

Özel, Büyükçekmece ile ilgili taleplerinin yarına ertelendiğini belirtti.

CHP TEMSİLCİSİ: 51 SANDIĞIN SAYILMASI İLE SÜREÇ SONA ERECEKTİR

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“AK Parti, İstanbul’da 31 ilçe için büyükşehir belediye başkanı seçimlerinde kullanılan oyların tamamının,bu ilçelerdeki tüm sandıklarda sayılmalarını istedi. Yeniden sayım taleplerini kabul etmeyen İstanbul İl Seçim Kurulu kararının kaldırılması itirazları, YSK tarafından ayrı ayrı incelenerek,31 ilçe ilçe için yapılan yeniden sayım itirazlarının tamamı reddedildiler.
Ancak itiraz dilekçelerinde sayım döküm cetveli (çetele) boş veya imzasız olduğu iddia edilen sandıklarda incelemeler yapıldı. Buna göre sehven doldurulmamış veya eksik doldurulmuş 21 ilçede sadece toplam 51 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi.

Böylece 51 sandığın sayılması ile oy sayım süreci sona erecektir.

Bundan sonra seçim sonucunu etkileyen olgulara dayanan olağanüstü itiraz söz konusu olabilir. Tıpkı 2014 seçimlerinde kısıtlı seçmenin oy kullanması ve aradaki farkın bu seçmenlerden az olması sebebiyle iptal edilen seçimler gibi.
Yani seçimin iptali talepleri artık ileri sürülebilir. İtirazlar böylece sona ermiş oldu.”

CHP’Lİ ERKEK: HUKUKEN İPTAL KARARININ ÇIKMASI MÜMKÜN DEĞİL!

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, AKP’nin seçimin iptalini isteyebileceğini ancak hukuken böyle bir kararın çıkmasının mümkün olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“YSK, 31 ilçede tüm oyların yeniden sayılması talebini reddetti. 21 ilçede toplam 51 sandık yeniden sayılacak çünkü bunların sayım döküm cetvelinde eksik imza olduğu için YSK haklı olarak yeniden sayılsın dedi. Ama bu sonucu etkileyecek bir durum değil. Bu sandıklar zaten yeniden sayılmıştı, sadece tekrar kontrol edilecek.

YSK kendi içtihadına uygun bir karar verdi. Keşke en baştan kendi içtihatlarının arkasında dursaydı ve fiilen yaratılan yeniden saymaya müsaade etmeseydi. Çünkü geçersiz oylara sandık başında itiraz etmemişseniz eğer sonradan yaptığınız itirazlar incelenemez ama maalesef fiilen bir durum yaratıldı. Ama maalesef fiilen seçim kurulları üzerinde bir baskı yaratıldı ama son noktayı koymak zorundaydı YSK. Türkiye’nin normalleşmesi lazım, doğru bir karardır.”

Olağanüstü itiraz diye bir yol var, AKP daha sonra seçimin iptalini de isteyebilir ama hukuken böyle bir iptal kararının çıkması mümkün değil çünkü YSK kendini reddetmiş olur. Bir kere hukuken kesinleşen konular üzerinde tartışma yapılamaz. Kesinleşen konuları tartışmaya açmak istiyor AKP, bu çok tehlikeli bir şey, bu demokrasiyi ve seçim güvenliğini yok eder.”

 

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Recep Özel, Kurul tarafından İstanbul’da 51 sandığın tekrar sayılmasına karar verildiğini, 31 ilçede yeniden sayım talebinin kısmen reddedildiğini, Büyükçekmece ilçesiyle ilgili taleplere ilişkin kararın ertelendiğini bildirdi.

Özel, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrasında İstanbul’da yapılan itirazlara ilişkin YSK binası önünde açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da 10 milyon 560 bin 963 seçmen bulunduğunu belirten Özel, AK Parti ve CHP’nin büyükşehir belediye başkan adayları arasında 15 bin civarında oy farkı olduğunu söyledi.

‘BÜYÜKÇEKMECE KARARI ERTELENDİ’

Oyların tamamının sayılmasına yönelik taleplerini YSK’ya taşıdıklarını anlatan Özel, “32 ilçeden 31’ini karara bağladı Yüksek Seçim Kurulu biraz önce. Bir tanesini, Büyükçekmece’yi erteledik. Yarından sonra görüşülecek Büyükçekmece. Çünkü, başka olaylar da var. Büyükçekmece hem ilçe belediyesiyle ilgili olaylar var hem de büyükşehire etkisiyle ilgili olaylar var. Onun için onu erteledik” bilgisini verdi.

Özel, 31 ilçedeki sandıkların tamamındaki oyların yeniden sayılmasını istediklerini dile getirerek, “Şimdi biliyorsunuz geçersiz oyların sayılması… Altı ilçedeki tüm oyların sayılması toplam seçmenin yüzde 6’sına tekabül etti İstanbul’da. 29 bin oy farkı, bu sayılan yüzde 6 ile bugün itibarıyla biraz önceki son rakama göre, 14 bin 604’e geriledi. Şu anda sayım devam etse, yüzde 6’sını saydık, 14 bin 604’e düştü” ifadelerine yer verdi.

‘CHP ŞİDDETLE KORKTU’

Kendilerinin sandıkların tamamının sayılmasını talep ettiklerini yineleyen Özel, şöyle devam etti:

“CHP şiddetle korktu. Niye? Fark giderek kapanmaktaydı. Tabii Seçim Kurulunun bugüne kadar yerleşmiş içtihatları var. Sandıkların tekrar sayılması konusunda yerleşmiş bu içtihatlarına bağlı kalarak bizim çok haklı taleplerimizi ve çok gerekçelendirerek ileri sürmüş olduğumuz yeniden sayım talebini çok kısmen, biz spesifik olarak bazı sandık numaralarını vererek şu sandıklarda usulsüzlük var dedik. Bakın, 31 ilçenin kararı çıktı, bunun 21 ilçesinde biz sondajlamayla şu sandıklarda problem var, sandık sonuç tutanaklarıyla, sayım döküm cetvellerinde eksikler var dediğimiz hususları haklı buldu, 51 sandıkta sayım kararı aldı.

Daha bizim sondajlamamız parti olarak devam ediyor. Onu da inşallah önümüzdeki süreçte itiraz yolu daha kapanmadı, onu da getireceğiz ve ne derece bu seçimlerin usulsüz, şaibe altında yapıldığını bir kez daha ispat edeceğiz”.

’31 İLÇE İLE İLGİLİ TALEBİMİZ REDDEDİLDİ’

Recep Özel, bir gazetecinin, “31 ilçe kararı ne oldu?” şeklindeki sorusu üzerine, “31 ilçede bizim sondajlama olarak yapmış olduğumuz bu sandıkların tek tek çeteleleri, sayım döküm cetveli kontrol etti, bizim haklı olduğumuz çıktı. Bütün diğer taleplerimizin sayım kararlarına yönelik daha önceki içtihatlarına uygun olarak kabul edilmedi ama bu sürecin bittiği anlamına da gelmiyor” şeklinde konuştu.

‘SÜREÇ DEVAM EDİYOR’

yanıtlayan Özel, şunları söyledi:

“31 ilçedeki tamamına dönük talebimizin bir sondajlama, örnekleme olarak bazı sandık numaraları vermiştik, buralarda eksikler var demiştik, onları haklı buldu, onların sayımına karar verdi. Diğerleri yönünden talebimiz evet reddoldu ama bu sürecin bittiği anlamına da gelmiyor. 298 sayılı yasanın 130. maddesine göre itiraz süreci devam ediyor, o sayımla ilgili sonuçlar da buraya gelecek. Bizim daha başka taşıma seçmenden tutun, usulsüz sandık kurulu başkanlarına kadar 130. maddeye göre süreci buraya yine taşıyacağız, süreç devam ediyor”.

Özel, “51 sandığın biz numaralarını verdik sondajlama usulüyle. 31 bin sandıktan sondajlama usulü aldık ve dilekçelerimizde örnekleme yöntemiyle bakın buralarda problem var dedik. Kurul da bizim o problem gördüklerimizi haklı buldu ve onların sayımına karar verdi. Bu tespitlerimiz devam ediyor. Bakın biz 51 sandığı buraya getirdik, tespit edildi. Diğer sandıklarla ilgili tespitlerimiz de devam ediyor, onları da 298 sayılı yasanın 130. maddesi kapsamında yine getireceğiz buraya” dedi.

‘OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ YOLUYLA GELECEĞİZ’

“Bundan sonraki itiraz usulü tam kanunsuzluk başvurusu mu olacak?” şeklindeki bir soruya Özel, “Olağanüstü itiraz yoluyla geleceğiz. Sürecimiz devam ediyor, hayırlı olsun diyorum ben herkese” karşılığını verdi.

Özel, “Bundan sonraki süreçle ilgili, mazbatanın alınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı var mı?” sorusu üzerine, “Mazbataya İl Seçim Kurulu karar verecek. İl Seçim Kurulu da bu kararı verirken il birleştirme tutanağı tutması lazım. Tüm sandıklardaki bu geçerli geçersiz, şu anda, şu saatte hala bazı yerlerde sayımlar devam ediyor ve şu anda karar verilenler de sayılacak. Ondan sonra olağanüstü yolu bekler beklemez, o İl Seçim Kurulunun vereceği bir karardır. Süreç devam ediyor, ona bizim karışmamız mümkün değil” diye konuştu.

‘YSK, İÇTİHATLARA BAKARAK TALEBİMİZİ REDDETTİ’

Bir gazetecinin, “Buradan çıkacak karar bekleniyor İl Seçim Kurulu tarafından” şeklindeki ifadelerine karşılık Özel, şunları kaydetti:

“Yok, il birleştirme tutanakları şu anda tutulmadığı için şu anda verilmesi zaten hukuken de mümkün değil. Buna o kadar acele etmesine de gerek yok. Sonuçta sandıkların tamamı açılmış olma kararı çıksaydı bekleyecekti. Ben bir kez daha söylediğimi söyleyim, bakın yüzde 6’lık bir kısım sandıklar açıldı fark 29 binden 14 bin 600’e düştü. Yüzde 94’ü bunun eğer açılsaydı, tam sayımı sağlayabilmiş olsaydı biz inanıyoruz ki Binali Yıldırım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Tabii Yüksek Seçim Kurulu bugüne kadarki yerleşmiş içtihatlarına, kararlarına göre bu tümünü sayma noktasına sıcak bakmadılar. Çok haklı gerekçeler sunduk, çok haklı taleplerimiz vardı, çok hukuki metinlerle önlerine gittik ama böyle bir ret kararı çıktı. Yüksek Seçim Kurulu burada bir tarihi karar altına imza atacaktı. Fark binde birlere, bir ilçedeki 1 oy değil mesela 0,70 oya tekabül eden bir oranda seçimin neticesi, dünyada böyle bir seçim, böyle bir arada fark yok”.

Özel, bir başka soru üzerine ise 51 sandıkta tüm oyların sayılacağını, her bir sandıkta 350 seçmenin bulunduğunu, bunun da yaklaşık 17-18 bin seçmene tekabül edeceğini sözlerine ekledi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :