WALL STREET JOURNAL: SUİKAST TİMİNİ VELİAHT PRENS’İN DANIŞMANI YÖNETİYORDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » WALL STREET JOURNAL: SUİKAST TİMİNİ VELİAHT PRENS’İN DANIŞMANI YÖNETİYORDU

03.11.2018 - 10:14

WALL STREET JOURNAL: SUİKAST TİMİNİ VELİAHT PRENS’İN DANIŞMANI YÖNETİYORDU

Türkçe’deki söz önemli: Yağ var, un var, şeker var, geriye bir tek helvanın yapılması kalıyor.

Cemal Kaşıkçı cinayetinde de her şey ortada: Kaşıkçı’yı öldürmeye gelenler, cinayetin işlendiği yer, öncesinde ve sonrasında güvenlik kameralarına takılan cinayete hazırlık ve izleri ortadan kaldırma görüntüleri, olaydan sonra elini kolunu sallayarak giden başkonsolos, ses kayıtları ve ben buradayım diyen bir çok ayrıntı. Bunlar var hem de fazlasıyla.

Ama hızla sonuca giderek cinayetin bedelini ödetecek bir siyasi iradenin sesini gür bir biçimde duyuramaması kuşkusuz soru işaretlerini çoğaltıyor. Özellikle siyasi cinayetlerde suçlu bulunmak istenmiyorsa her kafadan bir sesin çıkması, üst üste yapılan açıklamalarla bilgi kirliliğinin yaratılması, daha da vahimi olayın zamana yaydırılması, soğutulması bilinen bir yöntemdir.

İşte bu karmaşa yine bildik görüntülerle, açıklamalarla devam ediyor.

Son açıklama ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’dan geldi. Gazete Suudi Kraliyet Ailesinden bazı kişilere, hükümet danışmanlarına, Batılı yetkililere, aktivistlere dayandırdığı haberinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın basın danışmanı 40 yaşındaki Suud el-Kahtani’nin Kaşıkçı cinayeti için İstanbul’a gönderilen suikast timini yöneten kişi olduğunu iddia etti.

Haberde, “Kahtani’nin bu cinayetteki muhtemel rolü, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens’i bu işin dışında tutma çabalarını da zora sokuyor.” ifadesi kullanıldı.

Habere göre, Prens Muhammed bir taraftan ülkesinde sosyal reformlar yaparken, Prens’in en yakınındaki isimlerden Kahtani de muhalif seslere karşı sıfır tolerans politikası yürüttü ve basın danışmanının radarına giren ilk kişilerden biri Kaşıkçı oldu.

Kahtani, önce Kaşıkçı’nın bazı vaatlerle kandırılarak Suudi Arabistan’a dönmesini sağlamak istedi ve Suudi gazeteciye “Veliaht Prens editörlüğünüze değer veriyor. Sizi tekrar Suudi Arabistan’da görmek istiyor.” mesajını gönderdi. Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönmemesi üzerine Suudi yönetimi gazetecinin oğlu Salih’e ülkeden çıkış yasağı koydu ve İstanbul’daki başkonsolosluktaki cinayet planlanmaya başlandı.

Kaynaklara göre, Kaşıkçı’ya İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim tarihi için randevu veren konsolosluk görevlisi de Kahtani ile sürekli iletişim halindeydi. Prens Muhammed bin Selman’ın en güvendiği bir diğer isim olan Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Yardımcısı General Ahmed el-Assiri de Kahtani’den aldığı emir doğrultusunda suikast timini topladı.

Suikast timinin İstanbul’a giderken kullandığı ve Prens Muhammed bin Selman’ın ofisi tarafından kontrol edilen havayolu şirketine ait uçakların kullanım iznini onaylama görevinin de Kahtani’de olduğunu vurgulayan kaynaklar, Kral Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türk yetkililerin topladığı deliller hakkında bilgilendirildikten sonra hem Assiri’yi hem de Kahtani’yi görevden aldığını belirtti.

Şu anda her iki yetkilinin de soruşturma altında olduğunu aktaran kaynaklar, ne Kahtani ne de Assiri’nin tutuklandığını ifade etti.

Kahtani’nin yerli basın üzerindeki kontrolü artırdığı, ayrıca sosyal medyada yazılanların kontrol edilmesi için 3 bin kişiden oluşan bir heyet kurduğunu dile getiren kaynaklar, Kahtani’nin kadın hakları savunucularını susturmak için de kampanya yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Ayrıca kaynaklar, Katar krizi, kadın hakları aktivistlerinin susturulması gibi Muhammed bin Selman’ın en tartışmalı kararlarına Kahtani’nin öncülük ettiğini kaydetti.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :