WASHİNGTON, MOSKOVA, BRÜKSEL HATTINDA SIRA DIŞI HAREKETLİLİK

Ana Sayfa » GÜNCEL » WASHİNGTON, MOSKOVA, BRÜKSEL HATTINDA SIRA DIŞI HAREKETLİLİK

02.07.2019 - 22:06

WASHİNGTON, MOSKOVA, BRÜKSEL HATTINDA SIRA DIŞI HAREKETLİLİK

Washington ve Moskova’da olağandışı hareketlilik yaşandı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, acil kodla Beyaz Saray’a çağrıldı. Avrupa Komisyonu üyeleri de acil olarak toplandı.

 

Bugün akşam saatlerinde ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Çin’de “acil durum” hareketliliği yaşandı. Bu hareketliliğin birbiri ile bağlantısı konusunda teyit edilebilecek bir bilgi ortaya çıkmadı ancak birden bire yansıyan hareketlilik soru işaretleri yarattı.

Beyaz Saray’da acil durum ilan edildi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ‘Washington’da kalmasını gerektiren bir durumun ortaya çıkmasıyla’ birlikte seyahat planını iptal ederek Beyaz Saray’a döndüğü bildirildi.

Beyaz Saray Basın Departmanı Sözcülerinden Hogan Gidley, konuyla ilgili Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “ABD Baskan Yardimcısı Pence’in New Hampshire ziyareti iptal edildi. Endişelenecek bir sey yok. Konunun Baskan Trump’in saglik durumuyla ilgisi yok.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bugünkü toplantılarını iptal etti. Rus haber ajansları Putin’in tüm programlarını iptal ederek Savunma Bakanını görüşmeye çağırdığını aktardı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in ‘Rusya Nehirleri’ adlı foruma katılım programını iptal ettiğini ve en kısa zamanda Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya geleceğini kaydetti. Peskov, “Vladimir Putin, ‘Rusya Nehirleri’ forumuna katılımını iptal etti. Başkanın talimatıyla forum katılımcılarına Başbakan Yardımcısı Olga Golodets hitap edecek. Başkanın en kısa zamanda Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesi planlandı.” dedi.

Peskov, görüşmenin konusu ile ilgili detay vermedi. Putin’in programını iptal ederek acil toplantı planlamasının Rusya Savunma Bakanlığı’nın 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan denizaltı yangını hakkındaki açıklamasıyla ilgili olabileceği tahmin ediliyor.

Nükleer sızıntı iddialarının ardından, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada, denizaltı kazasının yaşandığı bölgede yüksek seviyede radyasyon gözlenmediği, Rus meslektaşlarının olayın bir gaz patlaması olduğu yönünde bilgi verdikleri ifade edildi.

Avrupa Komisyonu üyeleri de aynı saatlerde Brüksel’de acil toplantıya çağrılmıştı. Sosyal medyada Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin de acil olarak toplandığı ileri sürüldü.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :