WASHİNGTON POST’A GÖRE ”NEDEN HÂLÂ SURİYE’DEN ÇEKİLMİYORSUNUZ?” DİYEN ERDOĞAN’A TRUMP’IN YANITI: ”ORASI SİZİN OLSUN BEN GİDİYORUM.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » WASHİNGTON POST’A GÖRE ”NEDEN HÂLÂ SURİYE’DEN ÇEKİLMİYORSUNUZ?” DİYEN ERDOĞAN’A TRUMP’IN YANITI: ”ORASI SİZİN OLSUN BEN GİDİYORUM.”

23.12.2018 - 17:43

WASHİNGTON POST’A GÖRE ”NEDEN HÂLÂ SURİYE’DEN ÇEKİLMİYORSUNUZ?” DİYEN ERDOĞAN’A TRUMP’IN YANITI: ”ORASI SİZİN OLSUN BEN GİDİYORUM.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı ve Suriye’den asker çekme kararı aldığı belirtilen telefon konuşmasına ilişkin yeni bir iddia ortaya attı. Buna göre Trump konuşmada Erdoğan’a “Suriye sizindir, ben gidiyorum” dedi.

Washington Post gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberde, iki lider arasında önceki cuma yapılan telefon konuşmasının ayrıntıları yer aldı. Buna göre Erdoğan telefonda, Arjantin’deki G-20 zirvesinde Trump’la gerçekleştirdiği konuşmanın bir benzerini yaptı; ‘IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını söylemesine rağmen, ABD’nin Kürtleri neden hâlâ desteklediğini’ sordu. Habere göre Erdoğan, ‘Türk ordusunun IŞİD’in geriye kalan mevzilerini alabilecek kadar güçlü olduğunu’ dile getirdi. Trump ise bu sözlere yanıtında, “Biliyor musun? Orası sizin olsun. Ben gidiyorum” dedi.

Haberde, Trump’ın verdiği bu yanıtın Amerikan yönetiminde derin bir karmaşa yarattığı, ABD Başkanı’nı çarşamba günkü nihai açıklamasından önce ikna etme çalışmalarının dört gün sürdüğü belirtildi. Washington Post, Savunma Bakanı James Mattis’in istifa mektubunu da, Trump’la perşembe günü görüşmeye gitmeden kaleme aldığını yazdı. Duvar

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :