YANDAŞ GAZETEDE İSTANBUL YENİLGİSİNİN NEDENLERİ ANALİZ EDİLDİ: TEMEL GÖSTERGE ERDOĞAN’IN SÖYLEMİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » YANDAŞ GAZETEDE İSTANBUL YENİLGİSİNİN NEDENLERİ ANALİZ EDİLDİ: TEMEL GÖSTERGE ERDOĞAN’IN SÖYLEMİ

28.06.2019 - 14:02

YANDAŞ GAZETEDE İSTANBUL YENİLGİSİNİN NEDENLERİ ANALİZ EDİLDİ: TEMEL GÖSTERGE ERDOĞAN’IN SÖYLEMİ

AKP’de seçimin yenilenme süreci eleştirilirken, 23 Haziran’daki kayıpta, İmamoğlu’nun seçilse bile görevden uzaklaştırılacağına yönelik söylemin de etkili olduğu belirtildi.

AKP’de hafta başından bu yana yapılan değerlendirmelerde, İstanbul seçimlerine yönelik ilginç tespitler gündeme geldi. Hem MYK’de hem de AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki diğer toplantılarda, İstanbul seçimlerinin kaybedilmesine yönelik nedenler tartışıldı. MYK toplantısında bazı üyelerin, seçimlerin iptaline giden süreçte bazı adımların yanlış atıldığını, iptal gerekçelerinin vatandaş nezdinde anlaşılır bulunmadığı ve seçimlerin yenilenmesine yönelik başvurunun ‘Yetkili kurullarda tartışılmadan’ yapılmasının da doğru olmadığı dile getirdiği belirtildi.

KAYBIN SEBEPLERİ SIRALANDI: ERDOĞAN’IN SÖYLEMİ AKP’YE KAYBETTİRDİ

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre AKP’de, İstanbul’da sahada yapılan çalışmalardan yola çıkılarak seçimlerin kaybedilmesinin ana başlıkları şöyle sıralandı:

Suriyelilere yönelik yoğun şikâyet, seçimlerin iptal edilmesine tepki, İmamoğlu’nun mağduriyet algısının kırılamaması, belli bakanlara yönelik tepkiler, Pontus tartışmasının Karadenizli seçmeni CHP’ye yöneltmesi, Ordu havaalanındaki VİP tartışması, Öcalan’ın seçimlere iki gün kala yaptığı çıkış, İmamoğlu’nun bizzat Erdoğan tarafından dile getirilen seçilse bile yargı kararıyla görevinden uzaklaştırılması ihtimaline yönelik söylem, Binali Yıldırım ile İstanbul il yönetimi arasında 31 Mart öncesi başlayan kopukluğun giderilememesi, genç seçmenin ikna edilmemesi.

SURİYELİLERE MAAŞ ALGISI

İstanbul’da seçim çalışması yapan AKP’likerin en çok karşılaştıkları konular arasında yer alan Suriyeli göçmenler meselesi oldu. AKP kaynakları, “Gittiğimiz her yerde Suriyelilerle ilgili şikâyetler öne çıkıyordu. Hatta Suriyelilere maaş ödendiğine vatandaş o kadar inanmıştı ki, bunun doğru olmadığını söylememize rağmen, ikna olmuyorlardı. Müthiş bir algı vardı” değerlendirmesi yaptı.

ALGI, OLGUNUN ÖNÜNE GEÇTİ

İktidar partisinde yapılan değerlendirmelerde, tüm bu başlıklar altında sahada sıkıntı yaşandığı, algının olgunun önüne geçtiği, 6 Mayıs’ta seçimin iptalinden sonraki süreçte ‘Acelece atılan adımların’ vatandaş nezdinde ‘İnandırıcı’ bulunmadığı kaydedildi.

‘BAKAN DEĞİŞİKLİĞİ BU AŞAMADAN SONRA SONUÇ VERMEZ’

Sahada yapılan çalışmalar sırasında kabinedeki belli bakanlara yönelik tepkinin arttığı görülünce, konunun Cumhurbaşkanına da iletildiği ancak, bu aşamada yapılacak bir değişikliğin sonuç vermeyeceğinin de gündeme geldiği öğrenildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :