YARGI VE İKTİDAR İLİŞKİSİNDE İBRETLİK BİR GELİŞME

Ana Sayfa » GÜNCEL » YARGI VE İKTİDAR İLİŞKİSİNDE İBRETLİK BİR GELİŞME

25.10.2018 - 10:41

YARGI VE İKTİDAR İLİŞKİSİNDE İBRETLİK BİR GELİŞME

Dün aslında Cumhur ittifakı’na yönelik senaryoların, Meclis’teki tartışmaların gölgesinde kalan ve altı kalın çizgilerle çizilmesi gereken bir gelişme var.

Yargının nasıl baskı altında tutulduğun perde gerisinden çıkarıp gözler önüne seren ibretlik bir olay bu.

Dün Saray’da düzenlenen Şura-yı Devlet’ten Danıştay’a Uluslararası Sempozyumu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yargının andımızla ilgili kararına karşı sert çıkışı, yüz ifadesi, ses tonu, kullandığı sözcükler akıllara kazınacak cinstendi.

Erdoğan kürsüye çıktığında Danıştay üyelerinin gözlerinin içine baka baka “Beş yılda ant ile ilgili karar veriyor Danıştay. 2013’ten 2018’e kadar neredeydiniz? Şimdi mi aklınıza geldi? İzin alacaksak o zaman ben bu makamda durmayayım. Çekeyim gideyim” derken yargıyla iktidar arasında olması gereken mesafenin neredeyse sıfıra indiğini de gözler önüne serdi.

BEŞTEPE Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen yapılan Şura-yı Devlet’ten Danıştay’a Uluslararası Sempozyumu andımız düellosuna sahne oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktığında danıştay üyelerinin gözlerinin içine baka baka “Beş yılda ant ile ilgili karar veriyor Danıştay. 2013’ten 2018’e kadar neredeydiniz? Şimdi mi aklınıza geldi? İzin alacaksak. O zaman ben bu makamda durmayayım. Çekeyim gideyim’ dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının sonuna doğru gergin bir ifadeyle Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’e dönmesi gözlerden kaçmadı.

Korkusuz yazarı Can Ataklı’nın bugünkü yazısı da dün Saray’da yaşaşan bu gerginlikle ilgili.

Ataklı, Erdoğan’ın ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün dünkü açıklamalarını şöyle değerlendirmiş:

‘Hayrola, bir şeyler mi değişiyor acaba Türkiye’de’

”DANIŞTAY BAŞKANI CESUR ÇIKIŞ YAPTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danıştay’a çok ağır yüklenmesi üzerine Danıştay Başkanı Zerrin Güngör beklenmedik bir karşı çıkış yaptı.

Zerrin Güngör, Erdoğan’a “hukuk devleti ilkelerini” hatırlatırken açıkçası çok şaşırttı.

Erdoğan’la çay toplamaya giden, önünde düğmesi olmayan cübbesinini ilikliyormuş gibi yapmaya çalışan, kızının sarayda çalışması için torpil isteyen ve bunu başaran Danıştay Başkanı’nın başı kısa bir süre sonra yanar mı bilemiyorum artık.
İster istemez kendi kendime “Hayrola, bir şeyler mi değişiyor acaba Türkiye’de”diye sormadan edemiyorum.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :