YARIN İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ HAK İŞ’İN İSTANBUL’DA BİNALİ YILDIRIM İÇİN DÜZENLEYECEĞİ 8 MART MİTİNGİ ÖNCESİ TÜRKİYE’DE KADIN

Ana Sayfa » GÜNCEL » YARIN İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ HAK İŞ’İN İSTANBUL’DA BİNALİ YILDIRIM İÇİN DÜZENLEYECEĞİ 8 MART MİTİNGİ ÖNCESİ TÜRKİYE’DE KADIN

07.03.2019 - 8:18

YARIN İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ HAK İŞ’İN İSTANBUL’DA BİNALİ YILDIRIM İÇİN DÜZENLEYECEĞİ 8 MART MİTİNGİ ÖNCESİ TÜRKİYE’DE KADIN

17 yıldır süren AKP iktidarının uygulamalarından bütün toplum kesimleri zarar gördü.

Ama bunların içinde bir kesim var ki hem toplumsal konumu itibariyle, hem ekonomik baskılar nedeniyle inanılmaz biçimde ezildi: Kadınlar!

İktidarın yakın  döneme kadar en etkin isimlerinden olan Bülent Arınç’ın kadının kahkaha ile gülmesini günah ve ayıp sayan açıklamaları belki de bu sürecin bir özeti niteliğinde. İşte bu koşullar altında yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Konunun en trajik boyutuna geldi sıra. Hak İş Mart Dünya Kadınlar Gününü gerekçe göstererek yarın İstanbul’da bir miting düzenliyor. Etkinliğin baş davetlisi ise kadınlar gündeme geldiğinde ”İtaat et rahat et” diyen AKP’nin İstanbul Büyükşehir Adayı Binali Yıldırım. Kavramları tersyüz etme noktasında muazzam bir başarı gösteren Erdoğan’ın tanzim satış kuyruklarını varlık kuyrukları olarak tanımlayan açıklaması henüz tazeliğini korurken, yarın iktidar cephesinden kadına yönelik yapılacak açıklamaları duyar gibiyiz:

”Kadınlar baş tacımız.”

İşte kadının en çok ezildiği bir dönemde nasıl baş tacı olduğu gösteren bir araştırmaya geldi sıra.

Hayatın yükünü daha çok çeken kadınların, kriz koşullarından da daha fazla etkilendiği görüldü. Cumhuriyet’ten OLcak Büyüktaş’ın haberine göre DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan ve hayatın her alanında mücadele eden kadınlara adanan ’Kadın Emeği Raporu’na göre kadınlar, daha fazla işsiz kaldı. Her yıl kadın işçilerin çalışma hayatında karşılaştığı sorunlarını görünür kılmak amacıyla hazırlanan ve TÜİK, OECD, ILO, ÇSGB ve İŞKUR verilerinin kullanıldığı rapora göre, her 10 kadından yalnız üçü istihdam ediliyor.

Raporda yer alan bilgiler özetle şöyle; Türkiye’de kadın emeğinin çalışma hayatındaki görünümü bu yıl da değişmedi. 2017’de her 10 kadından sadece 3’ü istihdam içerisinde yer aldı. Kadınların istihdama katılım oranı yüzde 28.9’da kalırken, erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 65.1 oldu. 2018 yılının Kasım ayında ise kadınların istihdama katılım oranı yüzde 29.1 oldu.

45 saatten fazla
Çalışma hayatında yer alan kadınlar toplumsal rollerinden kaynaklı çifte mesai yapıyor. Haftalık 45 saatten fazla çalışan kadın işçi sayısı 2014 yılında 2 milyon 774 bin kadın iken 2017 yılında 200 bin kişi artarak 2 milyon 974 bin oldu. Bununla birlikte haftalık 45 saatten fazla çalışan kadınların kayıt dışılığı da oldukça yüksek.

Ekonomik krizin patlak verdiği 2018 yılında ise kadınların işsizlik düzeyinin arttığı görülmekte. Krizin etkilerini aylara göre incelediğimizde; kadın işsizliği nisan ayına kadar düşme eğilimindeyken, haziran ayından itibaren artmaya başladı, kasım ayı itibarıyla da bu oran yüzde 15’lere ulaştı. Erkeklerde ise bu oran yüzde 11.2 oldu. Tarım dışı işsizlik oranlarına baktığımızda ise işsizliğin en çok kadınları etkilediğini görüyoruz. Kadınlarda tarım dışı işsizlik oranı yüzde 18.5, erkeklerde ise yüzde 12.6’dır.
Ekonomik krizin etkisi ile kadın işsizliğinin artması, işsizlik sigortasına başvuran kadın sayısını da artırdı. 2018 yılında işsizlik ödeneği için yapılan başvuru sayısı bir önceki yıla göre yüzde 57.7 artış gösterdi. Bir önceki yılın aralık ayında işsizlik ödeneğine yapılan başvuru sayısı 29 bin 631 iken 2018 yılı aralık ayında işsizlik ödeneğine yapılan başvuru sayısı 17 bin 106 kişi artarak 46 bin 737’ye ulaştı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :