27 Kasım 2021 - Hoş geldiniz

YAŞADIĞIMIZ YANGINLAR, SELLER BİRER AFET AMA DOĞAL MI? HAYIR!..FELAKETTE CAN KAYBI 27’YE YÜKSELDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » YAŞADIĞIMIZ YANGINLAR, SELLER BİRER AFET AMA DOĞAL MI? HAYIR!..FELAKETTE CAN KAYBI 27’YE YÜKSELDİ

Eklenme : 13.08.2021 - 9:25

YAŞADIĞIMIZ YANGINLAR, SELLER BİRER AFET AMA DOĞAL MI? HAYIR!..FELAKETTE CAN KAYBI 27’YE YÜKSELDİ

Dün Yurtseverlik.Com’da Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta meydana gelen sel felaketini değerlendiren yazısında Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici durumu şöyle tanımlamıştı:

”Her birini kendi ellerimizle hazırladığımız, nedeni olduğumuz bu felaketlere artık “doğal” afet demekten vazgeçelim. Yaşadığımız yangınlar, seller birer afet ama doğal mı? Hayır!” (1)

Karadeniz’de günlerdir sel felaketi yaşanıyor. Sinop’un Ayancık ilçesinde Ayancık Çayı taştı; Kastamonu’da da kente bağlı 8 ilçede sel meydana geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sabah saatlerinde 17 olarak duyurduğu can kaybı 27 oldu.

AFAD’dan gelen açıklama şöyle;

“Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir”

RİSK DEVAM EDİYOR

Yarın ve cumartesi günü bölgede yine yağış beklendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Risk devam ediyor” dedi.

Kastamonu’da selden en fazla Bozkurt ilçesi etkilendi. Arama kurtarma faaliyetleri AFAD, UMKE, Polis ve Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülüyor.

Bölgede çok sayıda arama kurtarma helikopteri de çalışmalara havadan destek veriyor. Evlerinin çatısında mahsur kalan vatandaşlar Sahil Güvenlik, Jandarma ve Türk Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerle bulundukları yerlerden alınıyor.

Helikopterlerle Abana ilçe meydanına getirilen vatandaşlar, güvenli bölgelere yerleştiriliyor. Azdavay ilçesinde sel nedeniyle ilçenin ortasından geçen Devrekani Çayı üzerindeki köprü çöktü.

İlçe merkezindeki birçok ev, iş yeri ve araç sular altında kaldı. Bölgeye gönderilen çok sayıda iş makinesi çalışma yapıyor. İlçeye su ve elektrik verilemiyor. Karadan ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgede kurtarma çalışmaları bot ve TSK’ya ait helikopterlerle yapıldı.

Sel nedeniyle dün çöken Sinop Ayancık kara yolunda ulaşım yeniden sağlandı. İş makineleri ile yolda genişletme, güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Bartın’ın Ulus ilçesinde, sel sularına kapılan 85 yaşındaki kadını arama çalışması da yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin talimatıyla selin yaşandığı bölgelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile sürekli görüşerek bölgedeki durum, tahliye çalışmaları ve gelişmeler hakkında anlık bilgi alıyor.

(1) Niçin hayır? İşte yanıtı:

PROF. DR. ERDOĞAN ATMIŞ’TAN YAŞANAN SEL FELAKETİ VE ORMAN YANGINLARIYLA İLGİLİ EZBER BOZAN AÇIKLAMALAR..FELEKETLERİ İKLİM KRİZİNE BAĞLAYANLAR BECERİKSİZLİKLERİNİ Mİ GİZLİYOR? SON 4 YILDA ODUN ÜRETİMİ NEDEN YÜZDE 54 ARTTI? ORMANLARI ARSA GİBİ GÖREN ANLAYIŞ BUNU BELLİ BİR SERMAYE GRUBUNU KORUMAK ADINA MI YAPTI? ORMANLARDA AÇILAN MADEN OCAKLARI, HES’LER, ENERJİ TESİSLERİ, YAYLALARA YAPILAN YOLLAR IRMAKLARIN AKIŞINI DEĞİŞTİRİP, SEL SULARINI YERLEŞİM ALANLARINA MI ÇEKTİ? 2005’TE 13 MİLYON M3 OLAN ODUN ÜRETİMİ, 2020’DE 29 MİLYON M3’E ÇIKTI, HANGİ ORMAN BU TALANA DAYANIR? YANAN ORMANLARDA NİÇİN HEMEN AĞAÇLANDIRMA YAPILAMAZ? EN İYİ İHTİMALLE KAÇ YILDA ORMANLARIMIZ GERİ GELİR? PROF. DR. ERDOĞAN ATMIŞ’TAN KULAKLARA KÜPE OLACAK DERS NİTELİĞİNDE AÇIKLAMALAR…

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları