YEMEN’DE BOMBARDIMAN ALTINDA BİR FİLM ÇEKİMİ

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » YEMEN’DE BOMBARDIMAN ALTINDA BİR FİLM ÇEKİMİ

24.11.2018 - 21:02

YEMEN’DE BOMBARDIMAN ALTINDA BİR FİLM ÇEKİMİ
Bir insan hikâyesi: Oscar adayı Yemen filmi bombardıman altında çekildi
Ağustos ayında Yemen’de ‘Düğünden önceki 10 gün’ (10 Days before the Wedding) adlı film gösterime girdi. Bu, yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar’a aday gösterilen ilk Yemen filmi.
Sputnik’e konuşan filmin yönetmeni Omar Jamal, filmin 2015 – 2018 yıllarını konu aldığını, tüm olayların gerçek hayattan uyarlandığını, filmin çatışmalar sırasında ve yoğun bombardıman altında çekildiğini söyledi.
Jamal, “Ben Aden’den hiç ayrılmadım, anavatanı terk etmek prensiplerime aykırı. Yemen halkının bu dönemde çektiği acıları içeriden biliyorum ve onları anlatmaya çalıştım.
Filmin siyasi bir yanı yok. Bu, tamamen bir insan hikâyesi. Filmdeki tüm karakterler, gerçek hayatta mevcut.
Konu
Jamal, filmin konusuyla ilgili şunları anlattı: “Bir genç çift, 2015’te evlenme hazırlığı yapar. Ancak savaş, yıkım, kaçış ve ölümler yüzünden evlenemezler. Evlilik planlarını 2018’e erteleme kararı alırlar. Filmin ana konusu, düğünden önceki 10 gün içinde geçiyor. Her gün düğünün ertelenmesine neden olabilecek önemli bir olay yaşanıyor. Film, savaş yüzünden nikâh gibi böylesine sıradan ve anlaşılır bir hayalin bile neredeyse imkânsız hale geldiğini anlatıyor.
Çekimler
Şehrin güvenli olmadığını ve her an bir füzenin düşebileceğini belirten yönetmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oyunculara sokakta çalışmaya hazır olup olmadıklarını sordum. Onlar da bana, evde işsiz oturmanın dışarıda çalışmaktan daha tehlikeli olduğu yanıtını verdi. Bu yüzden en tehlikeli dönemlerde bile çekim çalışmalarını durdurmadık. Filmin toplam bütçesi sadece 33 bin dolardı. Para ödememiz gereken 48 oyuncumuz vardı, fakat oyuncuların çoğu ücret almadan çalıştı. Bu sayede filmi tamamlayabildik.” Jamal, çekimlerin 4-5 ay sürdüğünü de sözlerine ekledi.
Başarı
Tüm olanaksızlıklara rağmen filmin başarılı olduğunu belirten Jamal, sözlerine şöyle devam etti: “Düğünden önceki 10 gün” seyirciler tarafından çok tutulan ilk uzun metrajlı Yemen filmi. Eğer üç ay önce birilerine Yemen’de başarılı olacak bir film çekiyorum deseydim, benimle alay ederlerdi. Aden’de yeterli sayıda sinema salonu yok, çoğu savaşta tahrip oldu”. 
 

“Fakat seyirciler benim filmime geldi.İnsanların ekonomik durumu kötü olmasına rağmen, 50 bin bilet satıldı. Kaynak yetersizliğinden dolayı stüdyolarda üç yıldır dizi dahi çekilmiyor.”

Omar Jamal, filmin henüz birkaç aylık olduğunu ve filmin geleceğiyle ilgili konuşmak için çok erken olduğunu söyledi. Film, bölgesel ve uluslararası birçok ödül kazanabilir.
Omar Jamal, ellerindeki imkânlardan şüphe duyan genç yönetmenlere de şöyle seslendi: “Savaş sırasında ve savaş hakkında ilgi çekici ve başarılı bir film çektik. Para yoktu, hükümet ve sinema sektöründen destek almadık. Büyük bir iş çıkarmayı başardık. Demek ki, siz de yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :