19 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

YENİ BAKANA KİRİŞÇİ’NİN GDO’YU SAVUNAN AÇIKLAMALARI YENİDEN GÜNDEMDE

Ana Sayfa » GÜNCEL » YENİ BAKANA KİRİŞÇİ’NİN GDO’YU SAVUNAN AÇIKLAMALARI YENİDEN GÜNDEMDE

Eklenme : 04.03.2022 - 15:05

YENİ BAKANA KİRİŞÇİ’NİN GDO’YU SAVUNAN AÇIKLAMALARI YENİDEN GÜNDEMDE

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti. Karara göre, Vahit Kirişci Tarım ve Orman Bakanı oldu. 2004 yılında bir konferansta konuşan Kirişçi’nin GDO’yu savunan açıklamaları yeniden gündeme geldi. Kirişçi konferansta,“AB’de biyoteknoloji yöntemiyle üretilen genetiği değiştirilmiş ürünlerin zararlı olup olmadığını araştıran 81 çalışma sonucunda olumsuz hiçbir kanıt bulunamadı” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre o  dönemde TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı olan Vahit Kirişçi, GDO’lu ürünlerin zararlı olduğu konusunda bilimsel bir kanıt bulunmadığını savunarak, “Var olan tarım alanları artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyecek, üretim artışının yolu teknolojiden geçiyor” diye konuşmuştu.

7 Aralık 2004’te Gıda Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği konferansta konuşan Kirişçi, üretimi artırmaktan başka bir yol olmadığını vurgularken, bunun GDO ile mümkün olabileceğini savunmuştu. Konferansta konuşan Kirişçi, “AB’de biyoteknoloji yöntemiyle üretilen genetiği değiştirilmiş ürünlerin zararlı olup olmadığını araştıran 81 çalışma sonucunda olumsuz hiçbir kanıt bulunamadı” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları