”YENİDEN CHP” DİYEREK YOLA ÇIKAN 9 EYLÜL HAREKETİ’NDE ÖNEMLİ ÇAĞRI: ‘’CHP BİR AN ÖNCE FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİDİR.’’

Ana Sayfa » GÜNCEL » ”YENİDEN CHP” DİYEREK YOLA ÇIKAN 9 EYLÜL HAREKETİ’NDE ÖNEMLİ ÇAĞRI: ‘’CHP BİR AN ÖNCE FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİDİR.’’

27.08.2018 - 18:58

”YENİDEN CHP” DİYEREK YOLA ÇIKAN 9 EYLÜL HAREKETİ’NDE ÖNEMLİ ÇAĞRI: ‘’CHP BİR AN ÖNCE FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİDİR.’’

”YENİDEN CHP” DİYEREK YOLA ÇIKAN 9 EYLÜL HAREKETİ’NDE ÖNEMLİ ÇAĞRI: ‘’CHP BİR AN ÖNCE FABRİKA AYARLARINA DÖNMELİDİR.’’

 

 

Aşağıda imzaları bulunan CHP’nin kimi tanınmış kıdemli milletvekili ve yöneticilerinin de bulunduğu 9 Eylül Hareketi, uzun zamandır beklenen ve bir manifesto gibi hazırlanmış bildirgesini sonunda kamuoyuyla paylaştı.

Yirmi bir sayfadan oluşan ve on bin kitapçık halinde basılarak parti örgütüne dağıtılan çalışma CHP’nin içine sürüklendiği durumu ayrıntılarıyla analiz ettikten sonra bundan çıkış yollarını gösteren, 24 Haziran sonrası yönetim sistemi bütünüyle değişen Türkiye’de partinin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini ayrıntılarıyla açıklayan kapsamlı bir çalışma.

Kitapçıkta dikkat çeken bölümler şu başlıklar altında toplanmış:

İş Başındaki CHP Yönetimine Bir Bakış; CHP Genel Başkanı Liyakat ve Emek Kavramlarını Dışlamıştır; Değişim mi Başkalaşma mı?; Sorumluluğumuzu Yerine Getirdik; Laiklik Olmazsa Demokrasi de Olmaz!; Tehlikeli Sular!; Ulusal Kimlik ve Ulusal Bütünlük; Elbette Hesap Sorulan ve Verilebilen Bir Düzen İstiyoruz. Kendi Partimizde Var mı?; Genel Başkana ve Yönetimine Güven Duyabiliyor muyuz?; Ne Yapmalı?; Artık Kişilere Bağlı Hizipler Dönemi Sona Ermelidir; Hiziplere Kapılanma Yerine Yeniden Yapılanma!; Delege Sistemi Bırakılmalı Doğrudan Temsil Uygulamasına Geçilmelidir; Yasa Önerisini Beklemeden Yapılacak İşler Var; Sorunun Başı Üyelik; Çare; CHP’nin Tanımı ve İdeolojisi; Dış Politikada CHP’den Beklenen; Öneriler; CHP Bir An Önce Fabrika Ayarlarına Dönmelidir.

Bildirgenin giriş bölümünde, 8 yıldan bu yana partide genel başkanlık görevini sürdüren Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştiriler var.

‘’Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde CHP, 2 Halk Oylaması, 3 Genel Seçim, 2 Yerel Seçim ve 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere tam dokuz kez yenilgiye uğradı.

İşte burada, Sayın Genel Başkan ve 8 yılda 10 kez değiştirdiği MYK üyeleriyle, bu sürede azledip yenilerini getirdiği 130’dan fazla Genel Başkan Yardımcısının ortak bir tavrına tanık olmaktayız. Bu da, 8 yıldır parti içi iktidarda tam yetki ve sorumlulukla (Bazen de sorumsuzlukla) bulunmalarına karşın, başarısızlıklarının nedenini geçmiş yönetim ve yöneticilere bağlamakta, eski yönetimi kendi yanlışlarına gerekçe göstermektedirler.

Akla hemen bir soru geliyor: Eğer geçmiş dönem kötü ise, noksan ve yanlışlarını sekiz yıl içinde neden düzeltmediniz? Geçmişteki hatalı uygulamalar size rehber mi olacaktır?

Partiye yıllarını veren “Örgüt emekçileri” bir yana itilmiştir. CHP örgütü ve CHP’ne karşılıksız oy verenler, “Ben CHP Milletvekiliyim ama CHP’li değilim” diyen ve bunu her gittiği yerde yineleyen parlamenteri utanç ve öfke karışımı bir duygu içinde çaresizce izlemişlerdir.

CHP örgütü, 40 derece sıcak altında “Hayır” kampanyası yürütürken, gaflet ve dalalet içinde “Yetmez Ama Evet” diyenlerin daha sonra en üst kurullarda görev aldığını hayret, dehşet ve ibretle görmüştür!’’

9 Eylül Hareketi’nin bildirgesinde CHP’nin sağ politikalara doğru eğilim göstermesi, geçmişte yapılmış açıklamalardan yola çıkarak somut biçimde dile getirilmiş:

‘’24 Eylül 2010 günü Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer’e “Lâiklik elden gidiyor politikasını izlemek doğru değil” diyordu.

Yeni anlayışı Elazığ Milletvekili ve Bağcılar Belediye Başkan adayı olmuş, CHP TBMM Grup Danışmanı Muhammet Çakmak veciz bir biçimde dile getiriyordu: “Elinde belge olmadan Fethullah Gülen’e iftira atan yüzyılın müfterisidir.  Bu büyük ahlaksızlıktır. Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum.” (ZAMAN, 11 Mayıs 2011)

25-26 Nisan 2012’de, Genel Başkan ve yanındaki heyet Bosna/Hersek ziyareti yaptı. Ziyareti Fethullah Gülen’e bağlı Fidan Tur düzenledi. Şu anda firari olan FETÖ’culardan Adem Yavuz Aslan’la Genel Başkanın fotoğrafları yayınlandı. Programda hep Hizmet Hareketinin okulları ve cami-türbeleri vardı. Geziye katılan Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek 29 Nisan 2012 tarihli Hürriyet’te “Bayram değil, seyran değil neden Bosna’daydı?” başlıklı yazısında geziyi ayrıntıları ile anlatıyordu.’’

Partiyi altı ok çizgisinden saptıran uygulamalar tek tek açıklandıktan sonra CHP’nin tanımı ve ideolojisi şu ana hatlarla belirlemiş:

‘’CHP, emperyalizme karşı savaşarak kurtuluş ve kuruluşu gerçekleştiren bir partidir.

CHP, Atatürk Milliyetçiliğinin; sosyal adaleti ve kalkınmayı temel kabul eden Devletçiliğin; yurttaşların farklı yaşam tarzlarına ve inançlarına saygılı Laikliğin; hümanist ve dayanışmacı Halkçılığın; aydınlanmanın ve demokratik Devrimciliğin partisidir.

CHP ülkemize çok partili yaşamı getirmiştir. Demokrasinin, güçler ayrılığının ve evrensel ölçülerde bağımsız yargı sisteminin ısrarlı takipçisidir.

CHP, dünyada ve ülkemizde uygulanan neo-liberal politikaların izleyicisi olamaz!’’

9 Eylül Hareketi’nin bildiresi sonuç bölümünde partinin fabrika ayarlarına dönmesi gerektiğini vurgulayarak, yeniden dirilişi sağlayacak çözüm önerilerinden oluşuyor:

‘’24 Haziran seçimlerinde cansiperane mücadele eden kitleler bugün tutunacak dal arıyorlar.

Gerçekte o dal Cumhuriyet Halk Partisidir. Ne hazindir ki CHP şimdi parti içi kavgalar nedeniyle fetret dönemini yaşıyor!

Oysa CHP Türkiye’ye en çok bugün gerekli.  Ayağa kalkıp halka umut vermesi gerekiyor. Bu da partinin bir an önce fabrika ayarlarına dönmesi, YCHP gibi sıfatlardan arınıp gerçek kimliğine kavuşması ile mümkündür. Bu zor görevi örgütteki Kurultay delegelerinin yarısından fazlasının güvensizlik beyan ettiği Sayın Genel Başkan gerçekleştiremez. İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanlık süresi uzatılmak istenen Cevdet Sunay için söylediği gibi, “Şimdiye kadar ne yaptıysa bundan sonra da onu yapacaktır!”  CHP’ni fabrika ayarlarına döndürmek artık tek başına bireylerin gücünü aşan bir aşamaya gelmiştir. Bu görev ancak CHP’ne gönül vermiş inançlı ve bilinçli kadroların özverili, ödünsüz ve beklentisiz çalışmaları ile başarıya ulaşabilir.’’

Bildirgeyi hazırlayan 9 Eylül Hareketi şu isimlerden oluşuyor:

Gürhan Akdoğan        CHP Bursa İl Eski Başkanı

Kemal Anadol             CHP 15, 16. Dönem Zonguldak, 18, 22, 23. Dönem İzmir Milletvekili

Ergün Aydoğan           CHP 23. Dönem Balıkesir Milletvekili

Bülent Baratalı           CHP 22, 23. Dönem İzmir Milletvekili

Mehmet Boztaş          CHP 22. Dönem Aydın Milletvekili

Ersin Ertürk                CHP Eskişehir İl Gençlik Kolu Eski Başkanı, Parti Okulu Eğitimcisi

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı CHP İzmir İli Bilim Kültür Sanat Platformu Eski Başkanı

Şahin Mengü              CHP 23. Dönem Manisa Milletvekili

Onur Öymen                CHP 22. Dönem İstanbul, 23.Dönem Bursa Milletvekili

Prof. Dr. Nur Serter    CHP 23, 24. Dönem İstanbul Milletvekili

Enis Tütüncü               CHP 18, 22, 23. Dönem Tekirdağ Milletvekili

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :