YIKILACAK OLAN TOWER PLAZA BURSA’NIN VİCDAN YÜKÜDÜR

Ana Sayfa » YURTTAN » YIKILACAK OLAN TOWER PLAZA BURSA’NIN VİCDAN YÜKÜDÜR

07.02.2019 - 11:36

YIKILACAK OLAN TOWER PLAZA BURSA’NIN VİCDAN YÜKÜDÜR

Yurtseverlik.com’un bir ay önce gündeme taşığı Bursa’daki çarpık yapılaşmaya ilişkin haberde yer alan Tower Plaza’nın yıkım kararı, yerel basında farklı köşe yazılarıyla değerlendirildi.

Bursa’nın yerel gazetelerinden Marmara Gazetesi’nde Can Ertan’ın kaleme aldığı yazı, kentin orta yerinde mezar taşı gibi yükselen Tower Plaza’nın dünü ve bugünü üzerine kurulmuş. İşte o yazı:

 

 

Bursa’ya karşı az mı kent suçu işledik; işliyoruz.
Yeşili az mı betona, cama, çeliğe asfalta gömdük; gömüyoruz.
Sularımızı, ormanlarımızı, toprağımızı, zeytinliklerimizi, meyve bahçelerimizi, sebzeliklerimizi, göllerimizi, akarsularımızı, ağaçlarımızı katlettik; katlediyoruz.
Bursa bize çok geldi onu eksilttik; eksiltiyoruz.
********************
Bursa’da iki tür insan yaşıyor:
Bursa’ya katanlar Bursa’dan çalanlar.

Hukuka yüksekten bakıyordu

Bursa’ya saplanan beton hançerlerin en ünlüsü Merinos’tan Altıparmak’a çıkan bayır üzerinde, Atatürk Spor Salonu‘nun çaprazındaki Tower Plaza’dır.
Binanın ismine bakınca Türkçeye de bir hançer saplandığı görülür.
********************
Tower Plaza, Bursa’ya yaptığımız kötülüğün beton silueti olarak yirmi yıldır orada öylece bir vicdani yük olarak duruyordu ve bu güzelim şehirde doğmuş, büyümüş; onun yok edilişini acıyla izlemiş Bursalılar’dan biri olarak içimi hüzünle karışık isyanla dolduruyordu.
Altıparmak semtinin üzerine kâbus gibi çöken binanın önünden ürpererek geçerken düşünmeden edemezdim:
Bir bina ancak bu kadar mimari estetikten, şehir plancılığı bilgisinden, kentlilik bilincinden, Bursa’ya aidiyet duygusundan uzak olabilirdi.
Tower Plaza hukuka da yüksekten bakıyordu.
********************
Tower Plaza DSP’li Osmangazi Belediye Başkanı Hilmi Şensoy döneminde imar izni verilerek inşa edilmiş;  kaçak bölümleri nedeniyle bir süre sonra mahkeme kararı ile içindeki işyerlerinin ruhsatları iptal edilmiş; açılışından bir süre sonra da kapılarını kapatmıştı.
Hani romanı yazılsa, filmi çekilse yeriydi; şehircilikte ibretlik öyküydü çünkü.
********************
Ancak…
Tower Plaza yetmedi, çile bitmedi; Doğanbey TOKİ Konutlarıyla art arda beton hançerler saplandı Yeşil Türbe’nin, Ulu Cami’nin Tophane Saat Kulesi’nin evliyaların, ecdadın, cumhuriyetin Bursa’sına.
Mimar Sinan Bursa’yı görse mimarlığından utanmaz, şakulü, gönyeyi kırmaz mıydı?

 


Yıkım kararı

Okumuşsunuzdur, müjdeli bir haber yer aldı basında:
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dev bina için teknik ekibine talimat vermiş; binayla ilgili çalışmalar yürüten teknik ekip sonuç aşamasına gelmiş. Kent ucubesi bina yıkılarak bulunduğu yerden kaldırılacakmış.
********************
İlber Ortaylı Aralık ayında Türkiye Gençlik Vakfı’nın düzenlediği söyleşiye katılmıştı şehrimizde. Söyleşiyi izleyenler arasında Alinur Aktaş da olunca Ortaylı, Aktaş’tan Doğanbey Konutlarını törenle yıkmasını istemişti:
“Başkanım bu binaları yıkın. Hem de yıkarken bir de tören yapın. Almanya’da öyle yaptılar. Çürümüş, eski binaları yıktılar törenle, bando çalıyor, alkışlıyor millet. Siz de bandoyu çağırın törenle yıkın, ben de geleceğim.”
Alinur Aktaş belki de o gün koydu kafasına Tower Plaza’yı.
********************
Tower Plaza yıkımı Bursa’nın hayrınadır. Alinur Aktaş Bursa’ya unutulmaz bir iyilik etmiş olur.
Kim bilir belki Doğanbey TOKİ Konutlarına da sıra gelir; ev sahipleri ve kiracılar mağdur edilmeden orası da yıkılır.
********************
Bursa bazen yaparak; bazen yıkarak güzelleşecek.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :