YOKSULLUKTAN KAÇAN ORTA AMERİKALI BİNLERCE GÖÇMENİN ABD’YE BAŞLATTIĞI BÜYÜK YÜRÜYÜŞ SÜRERKEN, TRUMP UYARDI: ”ORDUMUZ SINIRDA SİZİ BEKLİYOR.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » YOKSULLUKTAN KAÇAN ORTA AMERİKALI BİNLERCE GÖÇMENİN ABD’YE BAŞLATTIĞI BÜYÜK YÜRÜYÜŞ SÜRERKEN, TRUMP UYARDI: ”ORDUMUZ SINIRDA SİZİ BEKLİYOR.”

29.10.2018 - 20:42

YOKSULLUKTAN KAÇAN ORTA AMERİKALI BİNLERCE GÖÇMENİN ABD’YE BAŞLATTIĞI BÜYÜK YÜRÜYÜŞ SÜRERKEN, TRUMP UYARDI: ”ORDUMUZ SINIRDA SİZİ BEKLİYOR.”

Suriye’deki iç savaşın baş mimarlarından, Arap Baharı hikayesinin senaristi Amerika kendi ülkesine doğru yürüyen 7 bine yalın göçmene tehdit savurdu.

26 Ekim’de Yurtseverlik.com’un BBC Türkçe’ye dayanarak verdiği haberde şu bilgilere yer verilmişti:

”Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan yola düşen bu göçmenler, zulüm, şiddet ve yoksulluktan kaçtıklarını söylüyorlar.Yolculuk, aşırı sıvı kaybı gibi pek çok tehlikeye gebe. Suç çeteleri de cabası. Ancak göçmenler kalabalık grup halinde seyahat ettiklerinde kendilerini daha güvende hissettiklerini söylüyorlar. 12 Ekim’de Honduras’ın suç oranı yüksek şehri San Pedro Sula’da 160 kişi bir otobüs terminalinde bir araya gelerek bu tehlikeli yolculuğa başladı.Ülkelerindeki şiddet sarmalı, yolsuzluk ve işsizlikten kaçmak için bir aydır bu yürüyüşü planlıyorlardı.Son göçmen kafileleri birkaç yüz kişiden oluşuyordu, ancak eski bir siyasetçi bu planı Facebook’ta paylaşınca, haberler hızla yayıldı ve katılan göçmen sayısı katlandı.13 Ekim’in ilk saatlerinde grup yola çıktığı zaman, binden fazla Honduraslı onlara katılmıştı.O zamandan beri komşu Guatemala’ya, ardındansa Meksika’ya geçtiler. Yolculuk süresince binlercesi daha onlara katıldı.” (1)

Bu insanlık dramı karşısında ABD Başkanı Trump’ın açıklaması çarpıcı:

”Bu ülkemizin istilasıdır ve ordumuz sizi bekliyor”

Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan ABD’ye gitmek isteyenlerin sınıra yürüyüşü sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump, göçmenlerin yürüyüşe son vermesini istedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Lütfen geri dönün, yasal süreçlerden geçmeden ABD’ye kabul edilmeyeceksiniz. Bu ülkemizin istilasıdır ve ordumuz sizi bekliyor” ifadelerini kullandı.

ABD’ye gitmek için yürüyüş yapan göçmenlerin sayısının 7 binle 10 bin arasında olduğu belirtiliyor.

Şimdi soru şu:

Sayıları 7 binleri bulan ve ABD’ye sığınmak için yollara düşen göçmenleri ölümle tehdit eden Trump kuşkusuz bir diktatör gibi davranıyor. Öte yandan fitilini Amerika’nın ateşlediği Suriye’deki iç savaşın ardından ülkemize sığınan 5 milyondan fazla göçmenin sorumluluğu kimin üzerinde olacak acaba? Savaştan kaçanlara kapısını ardına kadar açan bir iktidar insanlık görevini yerine getirirken, Türkiye’nin ne hale geldiği sorusunu kimler, nasıl yanıtlayacak? İnsanlık görevi kuşkusuz tartışma götürmez ama ülkeyi yönetenlerin hesapsız kitapsız 5 milyondan fazla göçmeni rastgele kentlere dağıtmalarının yarattığı sorunların bedelini kimler ödeyecek?

1- https://yurtseverlik.com/orta-amerikali-binlerce-gocmenin-abdye-yaptigi-buyuk-yuruyus.html

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :