2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

YÖNEYLEM’İN ARAŞTIRMASI: HALKIN YÜZDE 89’U “TÜRKİYE’NİN DURUMU GEÇEN YILA GÖRE DAHA KÖTÜ” DEDİ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » YÖNEYLEM’İN ARAŞTIRMASI: HALKIN YÜZDE 89’U “TÜRKİYE’NİN DURUMU GEÇEN YILA GÖRE DAHA KÖTÜ” DEDİ.

Eklenme : 07.04.2022 - 8:27

YÖNEYLEM’İN ARAŞTIRMASI: HALKIN YÜZDE 89’U “TÜRKİYE’NİN DURUMU GEÇEN YILA GÖRE DAHA KÖTÜ” DEDİ.

Ekonomik buhran ve yönetim krizi her geçen gün derinleşirken Türkiye seçim atmosferine girdi. Peş peşe paylaşılan kamuoyu yoklamalarında ülkedeki en önemli sorunun geçim sıkıntısı, işsizlik ve hayat pahalılığı olduğu görülüyor.

Bu durum, Cumhur İttifakı’nın oylarını hızla eritti. Buna rağmen muhalefet cephesinde de ciddi bir oy artışı sağlanamıyor. Halk ne iktidarın ne de muhalefetin, sorunlarına gerçekçi çözümler üretebileceğine ikna olmuyor. Kararsız ve oy kullanmayacak-tepkili bir seçmen kitlesi ise hızla büyüyor.

EKONOMİK KRİZ EN ÖNEMLİ SORUN

Son olarak YÖNEYLEM’in Türkiye Siyaset Paneli Mart 2022 araştırması da benzer bir tabloyu ortaya koydu. 27 il ve 200 farklı noktada gerçekleşen çalışma için 2 bin 400 yurttaş ile görüşüldü. Araştırma sonuçları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranına, ekonomik krizden halkın asgari ücret beklentisine pek çok konuyu masaya yatırdı. Ankete göre “Türkiye’nin acilen çözülmesi gereken sorunları” arasında yüzde 68,3 ile yine ekonomik kriz yer aldı. İkinci sıraya yüzde 33 ile verilen ‘enflasyon’ yanıtı yerleşirken dördüncü sırada yüzde 9 ile işsizlik var. Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri de AKP ve MHP seçmeninin bile ezici çoğunluğunun asgari ücretin yeniden belirlenmesi talebi. Öte yandan Saray yönetiminin ülkeyi içine attığı kaosun yurttaşlarda yarattığı umutsuzluk da gözler önüne serildi. Halkın yüzde 90’ına yakını ülkenin geçen yıla göre daha kötüye gittiğini, yüzde 60’dan fazlası da ilerleyen süreçte daha kötüye gideceğini düşünüyor.

***

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000270-1.

 

Kararsızlar ve tepkililer üçüncü sırada

AKP’nin oy oranının son bir buçuk yıldır yayımlanan neredeyse tüm anketlerde eridiği görüldü. Ancak bu oran yüzde 25’in altına henüz inmiş değil. Buna karşın muhalefette de hala belirgin bir sıçrama yok. En dikkat çeken nokta ise kararsızlar ve oy kullanmayacak seçmenin toplamda yüzde 20’yi aşarak üçüncü parti konumuna yükselmesi. Kararsız ve tepkili seçmenin tavrı, seçimin kaderine etki edecek.

***

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000271-1.

Türkiye yönetilemiyor

Ekonomiden sağlığa, eğitimden bürokrasiye hemen her alanda krizler derinleşirken iktidar yönetim krizi yaşıyor. Ankette katılımcılara yöneltilen “Türkiye nasıl yönetiliyor?” sorusuna ezici çoğunluk ülkenin kötü yönetildiği şeklinde yanıt verdi. Bu kanı iktidar ortağı MHP seçmeninde bile yüzde 36’yı geçmiş durumda. Tersini düşünenlerin oranı yüzde 20’yi ancak geçiyor.

***

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000272-1.

Başkanlık sistemi yerle bir oldu

Hızlı karar alma ve parlamenter sistemin eksiklerinin giderileceği vaadiyle geçilen başkanlık sistemi 4 yılda yerle bir oldu. En tepeden en alta, tüm yetki ‘tek adam’da toplandı. Meclis başta olmak üzere kurumlar işlevini yitirdi. Yasama ve yargı yürütmenin tahakkümüne girdi. Halk, yaşanan yıkımın sorumlusunun tıkanan başkanlık sistemi olduğunun farkında.

***

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000273-1.

 

Erdoğan’a destek eridi

Geçen aralık ayında dolardaki yükselişin kısmen durması ve asgari ücrete yapılan zammın ardından Erdoğan’ın oyları ocak ve şubat aylarında 2 puan artış sağlamış, yüzde 32’den 34’e yükselmişti. Ancak enflasyonun her geçen gün artan etkisi nedeniyle asgari ücrete yapılan zam da çoktan eridi. Mart ayında ise Erdoğan’ destekleyenler yaklaşık 3 puan birden düşüş yaşandı. Erdoğan’a “asla oy vermem” diyenlerin oranı “kesinlikle veririm” diyenlerin neredeyse iki katına çıktı.

***

Asgari ücret artsın

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı bile yüzde 60’ı geçti. Araştırmaya göre halk, asgari ücretin güncellenmesini talep ediyor. Yeniden belirlenmeli’ diyenler AKP’de yüzde 78,9 olurken MHP’de ise yüzde 89,1’e yükseliyor. “Asgari ücret ne kadar olmalı” sorusuna verilen yanıtlarda ise ‘7 bin TL’nin üzerinde olmalı’ diyenler yüzde 40. “5 bin ile 7 bin TL arasında olmalı” diyenler ise yüzde 48,9.

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000274-1.

***

Gelecek için halk umutsuz

İktidar ülkeyi son surat uçuruma sürüklerken Türkiye her geçen gün daha kötüye gidiyor. Tüm bu yaşananlar ülkede derin bir umutsuzluk ortaya koyuyor. Gençler, ülkeden ayrılmanın yollarını arıyor. Araştırmada Türkiye’nin daha da kötüye gideceğini düşünenlerin oranı yüzde 62,9 olurken, ‘Daha iyi olacak’ diyenlerin oranı ise sadece yüzde 20,9’da kaldı.

halk-gercekci-cozum-bekliyor-1000275-1.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları