11 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

YPG, TÜRKİYE’NİN OLASI OPERASYONUNA KARŞI ŞAM’DAN DESTEK İSTEDİ

Ana Sayfa » DÜNYA » YPG, TÜRKİYE’NİN OLASI OPERASYONUNA KARŞI ŞAM’DAN DESTEK İSTEDİ

Eklenme : 06.06.2022 - 14:15

YPG, TÜRKİYE’NİN OLASI OPERASYONUNA KARŞI ŞAM’DAN DESTEK İSTEDİ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir harekat sinyali vermesinin ardından çatısını PKK’nın uzantısı YPG’nin oluşturduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Şam hükümetiyle koordinasyona açık olduklarını duyurdu.

Reuters’a konuşan bir SDG yetkilisi, Şam yönetimine Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemlerinin kullanılması tavsiyesinde bulundu.

SDG’nin askeri liderlerinden biri olan Mazlum Abdi tarafından yapılan açıklamada, “Güçlerimiz Suriye birlikleriyle iş birliği yapmaya hazır ancak şu an ek asker göndermeye gerek yok. Suriye topraklarını korumak için yapılacak en önemli şey Türk uçaklarına karşı hava savunma sistemini kullanmak olur” ifadeleri kullanıldı.

Terör örgütü YPG’den gelen bu açıklamaya ABD’den henüz bir yanıt gelmedi. Bilindiği gibi Washington yönetimi Suriye’de Esad rejiminin meşruiyetini tanımazken, YPG ise sahada en çok desteklenen grupların başında geliyor.

Geçtiğimiz hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni bir operasyon yapılacağını söyleyerek, Tel Rıfat ve Münbiç’in ilk hedefler olduğunu belirtmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları