YSK GECE 02.25’TE YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMAYLA, İSTANBUL İL SEÇİM KURULU’NUN OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI DURDURMA KARARINI KALDIRDI. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Ana Sayfa » GÜNCEL » YSK GECE 02.25’TE YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMAYLA, İSTANBUL İL SEÇİM KURULU’NUN OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI DURDURMA KARARINI KALDIRDI. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

03.04.2019 - 7:35

YSK GECE 02.25’TE YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMAYLA, İSTANBUL İL SEÇİM KURULU’NUN OYLARIN YENİDEN SAYILMASINI DURDURMA KARARINI KALDIRDI. PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın, İstanbul’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucuna itirazı üzerine, 7 ilçede oyların yeniden sayılması kararlaştırıldı. CHP, İstanbul İl Seçim Kurulu’na başvurarak, Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa İlçe Seçim kurullarının aldığı sayım kararlarına itiraz etti. İl Seçim Kurulu da oyların yeniden sayılması işleminin durdurulmasına karar verdi.

YSK TOPLANDI

Bunun üzerine AKP Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Recep Özel, YSK’ya başvuruda bulundu. YSK, gece yarısı saat 01.00 sıralarında olağanüstü toplandı. YSK Başkanı Sadi Güven başkanlığındaki toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Toplantının ardından saat 02.25 sıralarında yazılı açıklama yapıldı. YSK Başkanı Sadi Güven imzalı açıklamada, AKP Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Recep Özel’in, “CHP’nin, Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurullarının tekrar sayım kararına itiraz ettiği, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun itiraz üzerine seçim hukukunda olmayan bir tedbir kararı vererek, tüm sayım işlemlerini durdurduğu, başlanılan sayımın yarıda kesilemeyeceği, bütün çuvalların açıldığı ve oy pusulalarının açıkta olduğu, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun esastan bir karar vermesi gerekirken tedir kararı vermesinin seçim hukukuna aykırı olduğu, bu nedenle İstanbul İl Seçim Kurulu’nun 2 Mart 2019 tarihli 2019/02/-99 sayılı kararının kaldırılmasının gerektiği” şeklindeki dilekçesine yer verildi.

YSK KARARI KALDIRDI

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Yüksek Seçim Kurulu’ndan toplantı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada durdurma kararının kaldırıldığı ifadesi yer aldı. Bu 7 ilçede durdurulan sayım işleminin yeniden başlatılması konusunda oy çokluğu ile karar alındığı belirtilen YSK’nın 4 madde halinde açıklaması şöyle:

“298 sayılı kanunun 118’inci maddesi gereğince İlçe Seçim Kurulu kararının uygulanması için kararın kesinleşmesi gerekmediğinden anılan maddede belirtilen kurala aykırı olarak verilen İstanbul İl Seçim Kurulu’nun kararının 1. maddesinin kaldırılmasına oy birliğiyle, İlçe Seçim Kurullarının yeniden sayım kararı ile sayıma başlanılmış ise sayımın sonuçlandırılması gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun tüm siyasi pati ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine oy çokluğuyla, yeniden sayıma yönelik İlçe Seçim Kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanılmamış olması halinde İl Seçim Kurulunun 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar vermesi gerektiğine oy çokluğuyla karar verilmiştir.”

CHP’DEN TEPKİ

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’nin kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“YSK 03.04.2019 tarih 2019/1805 geceyarısı AK Parti’nin itirazı üzerine aldığı kararda; yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu tarafından alınan karara karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın, ancak ve ancak fiilen oy sayımının başlamamış olması halinde incelenebileceğine karar verdi. Böylece elini çabuk tutan ve mürekkebi kurumadan sandıkları saymaya başlayan ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kurulu ve YSK’ya itiraz hakkı kanuna rağmen sona erdi.

 

CHP’DEN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, twitter hesabından yaptığı açıklamada YSK’nın kararını değerlendirdi. “İstanbul halkı rahat olsun,” diyen Kaftancıoğlu, sürecin takipçisi olduklarını vurguladı.

Kaftancıoğlu şunları söyledi:

“İstanbul halkı rahat olsun, verdikleri her oya, halkın iradesine sonuna kadar sahip çıkmaya devam ediyoruz. Sandıktan çıkan iradeye saygı duymayanlar; algı operasyonları ve hukuksuz yollarla halkın iradesine ipotek koyamayacaklarını görecekler! TAKİPTEYİZ”

 

MANSUR YAVAŞ İÇİN TERSİ UYGULANMIŞTI

Aynı kararda itiraz edilmese dahi yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun,tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar için geçerli olacağına dair hüküm yerindedir.
İlçe seçim kurulu fiilen oy sayımına başlamamışsa; il seçim kurulu, 298 sayılı Kanun 112.maddesi uyarınca değerlendirme yaparak,yeniden sayım yapılmasına veya yapılmamasına karar verecek.

112. madde , 2014 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Mansur Yavaş için tamamen tersine uygulandı. O zaman ilçe ve il seçim kurulları, itiraza dayanak olarak sandık başında geçersiz oy şikayeti yapılmadığı, geçersiz oyların sayısının çok fazla olmasının, tek başına yeterli olmadığı gerekçesiyle tüm itirazları reddettiler. YSK ise 214/1199 kararı ile CHP ‘nin itirazını, seçimin bir disiplin süreci olduğu, somut delil bulunmadığı, sandık başında geçerli veya geçersiz itirazı yapılıp tutanağa bağlanmadığı gerekçeleri ile geçersiz oyların sayılması taleplerimizi ve olağanüstü itirazlarımızı reddetmişti.

AKP, 2014’TE BİZE KULLANDIRILMAYAN HAKLARI KULLANIYOR

Bugün ise AK Parti bu seçimi, tarihimizdeki en şaibeli seçimlerden biri ilan ederek, 2014 yılında bize kullandırılmayan tüm hakları kullanmaktadır.

Her seçimde maddi hatalar olur ve bunlar düzeltilir. Bunlar şaibe değil hatadır. Ama hiçbir tutanak, elle tutulur, gözle görünür bir delil göstermeden, her ildeki sandıkların sayılmasının, hukuken ve madden bir izahı yoktur. Yeniden sayılma kararları nedensiz oldukça, seçimin bitmesi mümkün değildir. Zira sonucu beğenmeyen her parti, yeni ve yeniden sayım isteyecek ve ilçe seçin kurulu, oyları saymaya başlayınca, tüm itiraz yolları kapanacaktır. Oysa seçim hukukunda geri vites yoktur. Yanlış da yapılsa hep ileri gidilir. Bu yüzden YSK kararları,her türlü yargı denetimine kapalıdır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :