YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARI SINAVI’DA MABEL MATİZ’İN FIRTINADAYIM PARÇASININ ŞARKI SÖZLERİNİN YER ALDIĞI BİR SORUNUN SORULMASI ÖSYM’Yİ HAREKETE GEÇİRDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARI SINAVI’DA MABEL MATİZ’İN FIRTINADAYIM PARÇASININ ŞARKI SÖZLERİNİN YER ALDIĞI BİR SORUNUN SORULMASI ÖSYM’Yİ HAREKETE GEÇİRDİ

04.07.2020 - 8:45

YÜKSEKÖĞRENİM KURUMLARI SINAVI’DA MABEL MATİZ’İN FIRTINADAYIM PARÇASININ ŞARKI SÖZLERİNİN YER ALDIĞI BİR SORUNUN SORULMASI ÖSYM’Yİ HAREKETE GEÇİRDİ

 

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Türkçe bölümünde sanatçı Mabel Matiz’in “Maya” albümdeki ‘Fırtınadayım’ şarkının bazı sözlerinin yer aldığı bir sorunun sorulması üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, inceleme başlatıldığını duyurdu. Aygün soruyu hazırlayan kişilerin, “soru hazırlama süreçlerinden” çıkarılacağını söyledi.

Yeni Akit’e konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır” dedi.

MATİZ: HAYRETLE İZLİYORUM 

İnceleme kararının ardından sosyal medyadan değerlendirme yapan Mabel Matiz “Hayatın sınavları bitmez demiştim, bir yoklama da burdan geldi” dedi. Matiz açıklamasında, “Selam : ) Müziğimle hayati bir sınavın sorularına konu olmak beni çok mutlu etti. Şimdi ise aynı sınav üzerinden kişisel değerlerimin konu edilmesini hayretle izliyorum. Adımın yanına coğrafi işaret logosu konmasına ramak kalmışken, sınandığım şeye bak. Eh, hayatın sınavları bitmez demiştim : ) Bi’ yoklama da burdan geldi. Yoğun destek ve sevgi mesajlarınızı içim büyüyerek okuyor ve kabul ediyorum. Bugüne dek müziğimle anlatmak istediğim şeyin ne kadar iyi anlaşıldığını yine sizin yazdıklarınızdan anlıyor ve daha da güçlü hissediyorum. Müziğimi yapmaya, hikayeler anlatmaya ve bu ülkenin bir parçası olmaya gönülden devam edeceğim. Bir başka sınavda görüşmek üzere…” ifadelerini kullandı.

MUHARREM İNCE: NELERLE UĞRAŞIYORUZ

Öte yandan sosyal medyada birçok kişi Aygün’e tepki gösterdi. CHP’li Muharrem İnce, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,  “ÖSYM YKS’de Türkçe alanında sorulan Mabel Matiz’in şarkı sözlerini içeren soru ile ilgili inceleme başlatmış, sorumlu kişiler soru hazırlama sürecinden çıkartılacakmış. Nelerle uğraşıyoruz? Elin oğlu uzaya insan gönderiyor, biz standart bir Türkçe paragraf sorusunu tartışıyoruz” dedi.

Yazar Murat Uyurkulak da “Mabel Matiz’den korkan cihan devletimiz” derken, şarkıcı Sıla, “Mabel Matiz bu toprakların değeridir” dedi.

Mor ve Ötesi grubu ise, “Çocuklar, unutmayın. Mabel de biziz, Ezhel de biziz, Sezen Aksu da biziz, Cem Karaca da biziz, Selda Bağcan da biziz, Zeki Müren de biziz, Aşık Mahsuni de biziz, mor ve ötesi de biziz, hepsi de sizsiniz. Ya bunlar kim? tam bilmiyoruz ama bunlar siz değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :