19 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

YUNAN KOMÜNİST PARTİSİ’NDEN ZELENSKİY’E PROTESTO

Ana Sayfa » DÜNYA » YUNAN KOMÜNİST PARTİSİ’NDEN ZELENSKİY’E PROTESTO

Eklenme : 01.04.2022 - 12:00

YUNAN KOMÜNİST PARTİSİ’NDEN ZELENSKİY’E PROTESTO

​​Yunanistan Komünist Partisi (KKE) perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin işgal altındaki ülkesinin karşı karşıya olduğu “sorunun bir parçası” olduğunu, bu nedenle Zelenskiy’in Yunan milletvekillerine hitap edeceği 7 Nisan’daki özel parlamento oturumuna katılmayacağını açıkladı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Rusya’nın Ukrayna topraklarında yürüttüğü kabul edilemez işgal ve emperyalist savaşın kınanması ve aynı zamanda Ukrayna halkıyla dayanışmanın Cumhurbaşkanı Zelenskiy’ye herhangi bir destek ile ilgisi yoktur. Ve bu özel toplantı tam da böyle özelliklere sahip, çünkü Zelenskiy sorunun bir parçası, savaştan ve insanların acılarından da sorumlu olan ABD-NATO-AB kampıyla uyumlu gerici bir hükümetin başkanı.

Zelenskiy’nin konuşmasını dinlememek, gerçekten muzaffer olmak için hem Rus işgalinden hem de kendilerini emperyalist rekabetlerin ve savaşların mezbahasına sürükleyen Zelenskiy tipi hükümetlerden kurtulması gereken Ukrayna halkıyla dayanışmanın en büyük işaretidir. Konuk konuşmacı Rusya Devlet Başkanı Putin veya ABD Başkanı Joe Biden olsaydı partimiz aynı şekilde tepki verecekti.”

MİTSOTAKİS DAVET ETMİŞTİ

Ekathimeri gazetesinin haberine göre, Komünistler ayrıca Ukrayna liderini işçi haklarını ihlal etmek, neo-Nazi grupları desteklemek ve Ukrayna Komünist Partisi’nin faaliyetlerini yasaklamakla suçluyor.

Yunanistan parlamentosu başkan yardımcısı Giorgos Lambroulis ve eski MEP Sotris Zarianopoulos da dahil olmak üzere KKE’nin üst düzey isimleri, 2014’te doğu Ukrayna’da yapılan tartışmalı ayrılıkçı seçimlere “gözlemci” olarak katıldıkları için Kiev tarafından kara listeye alınmıştı.

Zelenskiy, bu hafta başlarında Kyriakos Mitsotakis tarafından davet edilmişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları