10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

YURTDIŞI OYLARI TÜRKİYE’YE NASIL GÖTÜRÜLDÜ, NEREDE SAKLANIYOR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTDIŞI OYLARI TÜRKİYE’YE NASIL GÖTÜRÜLDÜ, NEREDE SAKLANIYOR?

Eklenme : 13.05.2023 - 22:10

YURTDIŞI OYLARI TÜRKİYE’YE NASIL GÖTÜRÜLDÜ, NEREDE SAKLANIYOR?

Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 27 Nisan’da başlayan yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi kapsamında Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) alınan resmi verilere göre 1 milyon 691 bin 531 seçmen sandık başına giderek oy kullandı. Bu oyların tamamı Ankara’ya ulaştı.

Oylar Türk Hava Yolları’na (THY) ait 3 uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı’na götürüldü.

 Esenboğa Havalimanı’ndan TIR’lara yüklenen oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca, güvenliği muhafaza edilmek üzere ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki alanına aktarıldı.

Uçaklarda; refakat, teslim alma ve oy torbalarını Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na teslim etmekle görevli olan Oy Torbaları Nakil Komisyonu, parti temsilcileri, diplomatik kuryeler ve bir YSK görevlisi personel yer aldı.

Oylar, ATO Congresium’da 5 ayrı kilit takılı bir odada sıkı güvenlik önlemleriyle korunuyor.Kilitlerden birinin anahtarı YSK Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanında, diğer kilit anahtarları da AKP, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin yer aldığı 4 siyasi partinin temsilcisinde bulunuyor. Bu 5 temsilci bir araya gelmeden odanın kapısı açılamıyor.

ATO Congresium’da ayrıca hem giriş kapıları hem de içeride, güvenlik görevlileri 7/24 görev yapıyor.

Öte yandan gümrüklerde ise yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy kullanmaya devam edebilecek.

Seçimler kapsamında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülkede ve 156 yerde yurt dışı temsilciliklerinde sandık kurulları oluşturuldu.

Yurt dışı oyları, tüm yurtta ve gümrüklerde 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işlemlerinin sona ermesiyle diğer sandıklarla beraber açılacak.

Yurt dışı temsilciklerinden ve gümrüklerden gelen oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın nezaretinde yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 9 Mayıs akşamı itibarıyla yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy kullanan toplam seçmen sayısının 1 milyon 817 bin 10 olduğunu açıkladı.

Böylelikle seçime katılım oranı yüzde 53’ü geçti. YSK verilerine göre bu, 2011 seçimlerinden bu yana görülen en yüksek oran. Zira 2011 ve 2015 genel seçimlerinde yurt dışı katılım oranları yüzde 40’larda seyretmiş, 2018’de ise yüzde 50,09’a çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda yurt dışında seçmenler 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy kullanabilecek. Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi 20 Mayıs Cumartesi günü saat 08.00’de başlayacak ve 28 Mayıs Pazar günü Türkiye saatiyle saat 17.00’ye kadar devam edecek.

kaynak: BBC Türkçe

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları