YURTSEVERLİK.COM BU GELİŞMEYİ ÖNGÖRMÜŞTÜ. CEZAYİR’DE OLANLAR OLDU, BUTEFLİKA’NIN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKAN HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTSEVERLİK.COM BU GELİŞMEYİ ÖNGÖRMÜŞTÜ. CEZAYİR’DE OLANLAR OLDU, BUTEFLİKA’NIN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKAN HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

08.03.2019 - 18:52

YURTSEVERLİK.COM BU GELİŞMEYİ ÖNGÖRMÜŞTÜ. CEZAYİR’DE OLANLAR OLDU, BUTEFLİKA’NIN ADAYLIĞINA KARŞI ÇIKAN HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.

Cezayir’de 20 yıldır cumhurbaşkanlığı koltuğundaki 82 yaşındaki Abdülaziz Buteflika’nın gelecek ayki seçimlerde 5. kez aday olmasına karşı bugün yine on binler sokaklara döküldü. Buteflika’nın liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden (FLN) bazı vekillerin istifa edip protestolara katıldığı ileri sürüldü.

Cezayir’in özel TV kanallarından Aşhuruk TV, iktidar partisi FLN’den bir dizi milletvekilinin istifa ettiği haberini geçti.

Sputnik’te yer alan habere göre 1954-62 arası Fransa’ya karşı bağımsızlık savaşı vermiş FLN’den istifa eden vekiller, Cumhurbaşkanı ve FLN lideri Abdülaziz Buteflika’ya karşı bugün yeniden düzenlenen ülke çapındaki protestolara katılma yoluna gitti.

82 yaşındaki Buteflika’nın halkın karşısına çıkamayacak kadar hasta olduğu halde 18 Nisan’da düzenlenecek seçimlerde 5. kez adaylığını koymasına karşı üç haftadır protestolar düzenleniyor.

Bugünkü protestolar öncesinde başkent Cezayir’de otobüs, tren ve metro servisleri durduruldu.

Başkentin en popüler imamlarından biri ise cuma namazında her zamanki gibi cumhurbaşkanı için dua etmek yerine, sadece Cezayir ve halkı için en iyi dileklerini ifade etti.

Ardından çok sıkı güvenlik önlemlerine rağmen on binlerce kişi başkentte toplandı. Kendilerine set çekmeye çalışan polise karşı gösterileri başlatan kalabalık, “5. döneme hayır”, “Cezayir sultanlık değil cumhuriyettir”, “Çeteler devrilene dek seçimler yapılmasın” sloganlarına başvurdu. Göstericiler bugünün gidişatı belirleyecek bir gün olacağı görüşündeydi.

Cenevre’de bir hastanede tedavi görmekte olan Buteflika, 2013’te felç geçirdiğinden beri kamuoyunun karşısına çıkıp konuşmadı.

Sosyal medyadan ’20 Milyonluk Yürüyüş’ çağrısı yapılan bugünkü protestoların arifesinde bir açıklama yayımlayan Buteflika, göstericilerin arasına fitnecilerin sızabileceği, kaos çıkabileceği, ülkenin istikrarsızlığa düşebileceği uyarısı yaptı.

FLN lideri daha önce de 5. kez seçildikten sonra erken seçime gitmek, ülkenin yönetim sistemini değiştirmek gibi vaatlerde bulunmuştu, ama gençlerin başını protestolar durulmadı.

İşsizlik ve yolsuzluktan şikayetçi gençlerin dörtte biri iş arıyor.

Buteflika’nın sıkı müttefiklerinin bazılarından da protestoculara destek açıklamaları geliyor.

Buteflika’nın iktidara gelmesiyle sonuçlanmış bir ‘İslamcı terör dönemi’ atlatmış olan Cezayir, 2011’deki ‘Arap İsyanları’ dönemi sonrasının en büyük protestolarına sahne oluyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :