YURTSEVERLİK.COM GÖZDEN KAÇAN BİR AYRINTIYA DAHA DİKKAT ÇEKİYOR: TÜRKİYE SURİYE İLE UĞRAŞIRKEN, YUNANİSTAN VE ÇİN YAKINLAŞMASI BAKIN HANGİ NOKTALARA ULAŞTI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » YURTSEVERLİK.COM GÖZDEN KAÇAN BİR AYRINTIYA DAHA DİKKAT ÇEKİYOR: TÜRKİYE SURİYE İLE UĞRAŞIRKEN, YUNANİSTAN VE ÇİN YAKINLAŞMASI BAKIN HANGİ NOKTALARA ULAŞTI..

11.11.2019 - 22:16

YURTSEVERLİK.COM GÖZDEN KAÇAN BİR AYRINTIYA DAHA DİKKAT ÇEKİYOR: TÜRKİYE SURİYE İLE UĞRAŞIRKEN, YUNANİSTAN VE ÇİN YAKINLAŞMASI BAKIN HANGİ NOKTALARA ULAŞTI..

 

Çin Başkanı Xi Jinping bugün Atina’ya yaptığı ziyaretin iki ülke arasında epeydir süren işbirliği açısından dönüm noktası olduğu bildirildi.

Xi’nin Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve Başbakan Mitsotakis ile yapacağı görüşmelerde karşılıklı güven ve saygı içinde yeni bir uluslararası işbirliği modelini ortaya koyacakları ifade ediliyor.

Bu işbirliğinin en önemli unsurunun da her iki toplumun dünyanın en eski uygarlıklarından kaynaklanan bilgelik olduğu vurgulanıyor.

Xi ve Mitsotakis’in Çin’in devlet denizcilik şirketi Cosco’ un sahipliği altında çalışan Yunanistan’ın en büyük limanı Pire’yi ziyaret etmeleri bekleniyor. Çin’in üç yıl önce Pire limanını devralmasından bu yana 800 milyon € yatırım yaptığı ve yeni yatırımlar için 600 milyon € daha harcaması bekleniyor.

Asyalı kontainer gemilerinin Akdeniz’e girdiklerinde ulaştıkları ilk derin liman özelliğine sahip olan Pire Limanı, Kuşak Yol Projesi’nin Batı’ya açılan kapısı olarak Çin’in mega projelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Atina Panteion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yöneticisi Konstantin Filis’e göre Çin’in Cosco devlet şirketinin Pire Limanı girişimi tam bir başarı öyküsü.

Xi’nin Kathimerini gazetesine yazdığı makalesinde, Pire Limanı Akdeniz’in en büyük limanı olma yoluna girmiş durumda. Bu makalesinde Xi, ayrıca bu liman sayesinde Yunanistan’dan aldıkları tarımsal ürünlerin hacminin de birkaç kat artacağına işaret ediyor.

Çinlilerin Yunanistan ekonomisine turizm yoluyla da azımsanmayacak destek verdikleri biliniyor. Bu çerçevede, geçen yıl 170 bin Çin turistin geldiği Yunanistan’a gelen Çinli sayısının giderek daha da artacağı bildiriliyor.

Yunan-Çin iş grubu başkanı Yannis Constantine’in söylediğine göre, Çinli turistler güneş ve deniz turizmine uzak durmakta, daha çok sezon dışı geziler ile arkeolojik ve kültürel geziler ve lüks alışverişe ilgi göstermekteler.

Diğer yandan PEW araştırma  Merkezi’nin yaptığı kamuoyu araştırmalarına göre, Yunan halkının % 51’i Çinliler hakkında olumlu görüşe sahipler. Çünkü Yunanistan’ın girdiği büyük krizden çıkmasında Çin’in son yıllarda büyük destek olduğunu biliyorlar.

Yurtseverlik.com’un dış politika yazarlarından Sönmez Çetinkaya’nın derleği habere göre, ilk planda 2000 , sonraki aşamada ek 2000 kişiye daha iş olanağı yaratacak olmasına karşın, Pire Limanındaki bu gelişmeden en büyük faydayı Çin sağlayacak. Yunanistan Uluslararası İlişkiler Enstitüsüne göre Yunanistan bu projenin yaratacağı katma değerin sadece yüzde biri kadar yarar sağlayabilecek.

Ve tabii işin asıl vurgulanması gerek yanı şu: Yunan- Çin yakınlaşması Avrupa Birliği ve ABD cephesinde acaba nasıl yankı bulacak?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :